Miyokart infarktüsü geçiren hastalarda umut, moral ve algılanan sosyal desteğin yaşam kalitesine etkisi
The effects of hope, morale and perceived social support on quality of life in the patients who had myocardial infarction
- Tez No: 193591
- Danışmanlar: PROF. RUKİYE PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETBu çalışma Miyokart nfarktüsü (M ) geçiren 220 hastanın umut, moral ve algılanan sosyaldestek düzeylerinin yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Veriler genelbilgi formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Philadelphia Geriatri Merkezi Moral Ölçeği,Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve SF- 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmış;ANOVA, student t, Mann-Whitney U, Pearson's korelasyon, basit ve çoklu linear regresyonanalizleri ile değerlendirilmiştir. Hastaların umutsuzluk ortalama puanı 7.55, moral ortalamapuanı 8.81'tir ve %56.4'ü düşük moral düzeyine sahiptir. Algılanan sosyal destek ortalamapuanı 63.64'tür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE EFFECTS of HOPE, MORALE and PERCEIVED SOCIAL SUPPORT onQUALITY of LIFE in THE PATIENTS WHO HAD MYOCARDIAL INFARCTIONThis study was done to investigate the effects of hope, morale and perceived social support onquality of life (QOL) in 220 patients who had Myocardial Infarction (MI). The data werecollected by means of general information form, Beck Hopelessness Scale, PhiladelphiaGeriatric Center Morale Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and TheMOS 36 Item Short Form Health Survey (SF-36) and they were evaluated by means ofANOVA, student t, Mann-Whitney U, Pearson?s correlation, the analysis of simple andmultiple linear regression. Average hopelessness score of the patients was 7.55, moraleaverage score was 8.81 and 56.4% of patients had low morale level. Average score ofperceived social support was 63.64.