Uçucu madde kullanan ergenlerde bilinçlendirme eğitiminin etkinliği
The effectiveness of awareness education among adolescent inhalant addicts
- Tez No: 193598
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM BUZLU, PROF. GÜLTEN ÖZALTIN, Y.DOÇ.DR. ÖZLEM IŞIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Sağlık Eğitimi, Nursing, Psychiatry, Health Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
1. ÖZETUMATEM'de (Uçucu Madde Tedavi Araştırma ve Eğitim Merkezi) tedavigörmekte olan ergenlerde bilinçlenmenin sağlanması ve tedaviye yönelik işbirliğininarttırılması amacıyla yapılan çalışmada, uçucu madde kullanan ergenlerden oluşturulan31 kişilik deney grubuna üç oturumluk bireysel eğitim uygulanmıştır. Eğitimde?YENİDEN Eğitim ve Sağlık Derneği? tarafından hazırlanan ?Sokakta Yaşayan veMadde Kullanan Çocuklara Psikososyal Yaklaşım Kılavuzu?'nda bireysel uygulamalarbölümünde yer alan ?bağımlılık hakkında bilgilendirme?, ?uçucu maddeler ve etkileri?,?riskli durumlar?, ?madde kullanma arzusu ile baş etme?, ?ısrarlara karşı koyabilme?ve ?acil durumlar? adlı konuları içeren bölümler uygulanmıştır. Eğitim uygulananergenlerin, eğitim öncesi, eğitim sonrası ve eğitimden bir hafta sonra soru formundakisorulara verdikleri doğru yanıtlar ile bilgi düzeyleri değerlendirilmiştir. 31 kişidenoluşan kontrol grubu ergenlerin ise hastaneye yatışı takip eden hafta içinde veortalama 10 gün sonra bilgi düzeyleri aynı soru formu ile değerlendirilmiştir.Sosyo-demografik veriler için kullanılan bilgi formu ile bilgi düzeyinideğerlendirmeye yönelik soru formundan elde edilen veriler bilgisayar ortamında,değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYTHE EFFECTIVENESS OF AWARENESS EDUCATION AMONGADOLESCENT INHALANT ADDICTSIn the study, which was conducted in Istanbul Bakırköy Inhalant Use Researchand Treatment Center (UMATEM), 31 inhalant user inpatient subjects were taken threeindividual sessions in order to obtain awareness and to increase the cooperation intherapy. In the education, topics were prepared by ?YENİDEN-Association of Health andEducation? that are contained in the chapter on individual practice of ?Guidance for apsychosocial approach to inhalant addicted street children?, ?information on addiction?,?inhalants and their effects?, ?at-risk situations?, ?coping with craving?, ?resistance ofpeer pressure? and ?planning of urgent situations?. The level of knowledge of adolescentswas assessed with questionnaires for pre-, post- and after a week from educationaccording to their right answers. The treatment group consisted of 31 adolescents thatreceived the individual education during the week that following the hospitalization.Then the level of knowledge of the 31 adolescents in the control group was tested withthe same questionnaires during the week following the hospitalization and retestedapproximately !0 10 days later.The data gained from the questionnaires that were used for the socio-demographic data and for the evaluation of the level of knowledge related with theeducation applied were assessed with computer program . No difference was foundbetween adolescents in the treatment and control groups in terms of socio-demographicstatus.