Ankara'da bir ilköğretim okulunda hepatit A seropozitiflik prevalansı ve etkileyen etmenler ile bir yıllık insidansı
The prevalence and influential factors of hepatitis A seropositivity and evaluate the one-year incidence in an elementary school at ankara city
  1. Tez No: 193599
  2. Yazar: MUSTAFA NURİ CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ALİ BUMİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ANKARA'DA B R LKÖĞRET M OKULUNDA HEPAT T A SEROPOZ T FL KPREVALANSI VE ETK LEYEN ETMENLER LE B R YILLIK NS DANSIDr. MUSTAFA NUR CEYHANÖZETTüm dünyada yaygınlığı, özellikle erişkin yaşlarda morbidite ve mortalitesindekiyükseklik yüzünden hepatit A virüs (HAV) enfeksiyonu önemli bir halk sağlığı sorunudur.Birincil korunma yöntemleri ile önlenebilir bir hastalıktır.Araştırmamızda Ankara'da bir ilköğretim okulunda Hepatit A seropozitiflik prevalansıve etkileyen etmenler ile bir yıllık insidansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenlebir yönü ile kesitsel bir yönü ile de kohort araştırmasıdır.Araştırmanın uygulandığı okul sosyoekonomik olarak alt orta düzeye ait bir okulolarak belirlenmiştir. Bir yıl ara ile iki aşamadan oluşan araştırmada 520 öğrencideğerlendirilmiştir.Araştırmanın birinci aşamasının uygulandığı tarihte öğrencilerde HAV seroprevalansı% 27.5 olarak saptanmıştır. Aynı öğrencilerde bir yıl sonra HAV seroprevalansı % 30.2olarak bulunmuştur. kinci aşamada 7-9 yaşları arasında % 10'lar civarında tespit edilenseropozitiflik 10 yaşında % 20.9, 11 yaşında % 36.9, 12 yaşında % 42.1, 13 yaşında % 47.8ve 14 yaşında % 64.7 düzeyine kadar ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE PREVALENCE AND INFLUENTIAL FACTORS OF HEPATITIS ASEROPOSITIVITY AND EVALUATE THE ONE-YEAR INCIDENCE IN ANELEMENTARY SCHOOL AT ANKARA CITYDr. MUSTAFA NUR CEYHANSUMMARYThe hepatitis A virus (HAV) infection is an important problem for public health becauseof its worldwide prevalence and the high morbidity and mortality rate in especially adult ages. Itis a preventable disease by primary protective methods.In the presented study, we aimed to determine the prevalence and influential factors ofhepatitis A seropositivity and to evaluate the one-year incidence of this disease in an elementaryschool at Ankara City. Thus, this is a cross sectional research in a way and a cohort research inanother way.The school of which the study was performed, is specified as belong to middle to lowsocioeconomical level. Total of 520 students was evaluated in two stages of the research with oneyear interval.The HAV seroprevalence of the students was determined as 27.5% at the date of the firstphase of the study. One year later, it was found 30.2% in the same students. At the second phaseof the study, the seropositivity was around 10% between the ages of 7 and 9, 20.9% at the ageof 10, 36.9% at the age of 11, 42.1% at the age of 12, 47.8% at the age of 13 and it reachedalmost 64.7% level at the age of 14.