Doksan yaş ve üzeri kişilerde anjiotensin dönüştürücü enzim (ACE),paraoksonaz (PON1) ve endotelyal nitrik oksit sentaz (ENOS) gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of angiotensin converting enzyme (ACE), paraoxonase (PON), nitric oxide synthase (ENOS), polymorphisms on the people over ninety years old.
  1. Tez No: 193623
  2. Yazar: ARZU ÖZTEKE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
TÜRKÇE TEZ KONU BAŞLIĞI:Doksan Yaş ve Üzeri Kişilerde Anjiotensin Dönüştürücü Enzim (ACE),Paraoksonaz(PON 1) ve Endotelyal Nitrik Oksit Sentaz (eNOS) Gen PolimorfizmlerininAraştırılmasıAdı Soyadı:Arzu Özteke(Özyürek)Danışmanın Adı:Prof.Dr. smail PekerKabul Tarihi:27.06.2006Programı:Yüksek LisansAnabilimdalı:BiyokimyaÖZETUzun ve sağlıklı yaşamın, insan genetiği ile ilgili olduğu eskiden beri bilinen bir gerçektir.Uzun yaşayan insan populasyonlarının belirli coğrafi bölgelerde ve bazı etnik gruplardayoğunlaştığı araştırmalarda yer almaktadır. Her ne kadar uzun yaşam beslenme, sigara vealkol kullanımı, kişinin çalışma koşulları, iklimsel etkenler, çevre kirliliği, sedanter yaşam,obezite ve stres gibi birçok koşuldan etkileniyorsa da uzun yaşamın genetik kökenli olduğubilimsel olarak birçok kez kanıtlanmıştır. Moleküler Biyoloji'deki gelişmelerle birlikte bunundetayları da araştırılmaya başlanmıştır.Kalp hastaları için önemli olduğu düşünülen ACE, eNOS ve PON 1 genlerinin uzun yaşamlada ilgili olabileceği düşünülmektedir. Kalp hastalığı ve kanser toplumda en çok ölümlereneden olan hastalık çeşitleridir. Bunları etkileyen genetik faktörlerin uzun yaşamı daetkileyebileceği düşünülmektedir. Uzun yaşamla ilgili olarak pek çok farklı genetik faktörlergösterilmektedir. Biz kendi şartlarımızda ACE, e-NOS ve PON 1 genlerini çevremizdebulabildiğimiz 90 yaşını geçmiş sağlıklı kişilerde tarayarak sonuçlarını genç populasyonlakarşılaştırdık. Bu amaçla 90 yaşını geçmiş sağlıklı 33 kişi ile anket yaparak, kendi istekleridoğrultusunda araştırmamıza katılmalarını sağladık. Bu bireylerden alınan kan örneklerindenDNA izole edildi ve bu DNA örnekleri polimorfizm tayinlerinde kullanıldı. Kontrol grubuolarak; 18- 40 yaş arasında ACE için 48, PON1 için 26 ve eNOS için 50 bireyden oluşan kanörnekleriyle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
NG L ZCE TEZ KONU BAŞLIĞIInvestigation of Angiotensin Converting Enzyme (ACE), paraoxonase (PON), NitricOxide Synthase (eNOS), Polymorphisms on the People Over Ninety Years Old.Adı Soyadı:Arzu Özteke(Özyürek)Danışmanın Adı:Prof.Dr. smail PekerKabul Tarihi:27.06.2006Programı:Yüksek LisansAnabilimdalı:BiyokimyaSUMMARYIt is known that long and healty life has been associated with human genetics since the oldtimes. It is a fact that, in some geographical areas or ethnic groups there are populations livinglonger than the other people in the other areas of the world. Although having a long life isaffected by the use cigarette and alcohol, working conditions, environmental pollution,regulative actions, obesity and stress condition, it is dependent on the genetic origin and thathas been proved by scientific research several times.The details of this fact have been searched with the developments in molecular biology. It isthought that ACE, eNOS and PON1 genes that are important for heart patients are also relatedwith having a long life. Heart disease and cancer are the most common causes of death in theworld. It?s believed that the genetic factors affecting these illnesses are related to having along life. We scanned the ACE, e-NOS and PON1 genes of the healthy people over 90 yearsand compared the results with that of the young generation.With this aim, we made inquiries with 33 healthy people who are over 90. We took theirblood samples under doctor control and we isolated DNA from these blood samples and usedDNA samples for polymorphism studies. As the controls, the blood samples taken from 18-40years old people were studied. The results were calculated with SPSS statistic programs. Atthe end, we didn?t find any significant associations with eNOS and PON 1 192. We found asignificant association between ACE and longevity.