Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastaların sık hastaneye yatışlarının ruhsal durumlarına ve yaşam kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi
Define the effects of hospitalization frequency to psychological mood and quality life of patients with obstructive pulmonary disease (COPD)
- Tez No: 193622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Psikiyatri, Chest Diseases, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
KRON K OBSTRÜKT F AKC ĞER HASTALIĞI (KOAH) OLANHASTALARIN SIK HASTANEYE YATIŞLARININ RUHSALDURUMLARINA VE YAŞAM KAL TES NE ETK LER N NDEĞERLEND R LMESAdı Soyadı : Duygu TÜRKDanışmanın Adı: Yrd. Doç. Dr. Özlem IŞILKabul Tarihi : 27.06.2006Programı : Yüksek LisansAnabilim Dalı : Psikiyatri HemşireliğiÖZETBu çalışma, stanbul il sınırları içinde bulunan bir göğüs ve kalp damarhastalıkları eğitim ve araştırma hastanesi, göğüs hastalıkları servislerinde kronikobstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastaların, sık hastaneye yatışlarının ruhsaldurumlarına ve yaşam kalitesine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcıolarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Ocak ve Mart 2005 tarihleri arasındahastaneye yatan ve araştırma kriterlerine uygun olan 150 KOAH'lı hasta örneklemealınmıştır.Verilerin toplanmasında üç form kullanılmıştır. Birinci form; araştırmacıtarafından literatüre dayandırılarak geliştirilen, sosyodemografik özellikleri, aileözelliklerini ve desteğe olan gereksinimlerini belirlemeye yönelik toplam 10 soruluk?bilgi formu?dur. kinci form; yaşam kalitesini ölçmek üzere Ware tarafındangeliştirilen (53), Pınar (44) tarafından ülkemize uyarlanan SF-36 (Short form healtsurvey-36) ölçeğidir.
Özet (Çeviri)
DEFINE THE EFFECTS OF HOSPITALIZATION FREQUENCY TOPSYCHOLOGICAL MOOD AND QUALITY LIFE OF PATIENTS WITHOBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE (COPD).Adı Soyadı : Duygu TÜRKDanışmanın Adı: Yrd. Doç. Dr. Özlem IŞILKabul Tarihi : 27.06.2006Programı : Yüksek LisansAnabilim Dalı : Psikiyatri HemşireliğiSUMMARYThis study has been designed and performed to define the effects ofhospitalization frequency to psychologigal mood and life quality of chronic obstructivepulmonary disease(COPD) patients.