Hafif-orta düzeyde böbrek fonsiyon bozukluğu olanlarda koroner anjiografi için radyokontrast madde kullanımı ve asteilsisteinin etkileri
Radiocontrast agent usage in patients with mild-to moderate renal disease and effects of acetyleystene: A coronary angiographic study
- Tez No: 193645
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN MURAT ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
45ÖZETHafif-Orta Düzeyde Böbrek Fonksiyon Bozukluğu Olanlarda KoronerAnjiografi için Radyokontrast Madde Kullanımı ve Asetilsisteinin EtkileriKontrast madde nadiren hemodiyaliz gerektiren akut böbrek yetersizliğine nedenolabilir. Kontrast madde nefropatisi (KMN), böbrek yetmezliğinin diğer nedenlerininyokluğunda intravasküler kontrast madde kullanımını takiben gelişen böbrekfonksiyonlarındaki akut azalma olarak tanımlanır. Koroner anjiografi/girişim yapılanseçilmemiş hasta grubundaki KMN insidansı yaklaşık %14.5 kadardır. KMN'ni önlemede N-Asetilsisteinin etkinliği tam belli değildir.KMN'ni önlemek amacıyla koroner anjiografi/girişim yapılan hafif-orta derecede böbrekyetersizliği olan hastalarda, intravenöz hidrasyona ek olarak verilen oral N-Asetilsisteininsadece intravenöz hidrasyondan daha üstün olup olmadığını araştırdık.Koroner anjiografi/girişim yapılması planlanan, hafif-orta derecede böbrek yetersizliği(serum kreatinin konsantrasyonu â¥1.4 mg/dl ve kreatinin klirensi< 60 ml/dakika) olan ardışık99 hasta çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba randomize edildi. Çalışma grubuna intravenöz%0.9 serum fizyolojik ve asetilsistein (oral 600 mg, günde iki kez) verildi. Kontrol grubuna%0.9 serum fizyolojik ve plasebo verildi. Tüm hastalarda iyonik düşük ozmolar kontrastmadde kullanıldı. Bazal serum kreatinin konsantrasyonları ile kontrast madde verdikten 48saat sonraki serum kreatinin konsantrasyonları karşılaştırıldı.Kullanılan kontrast madde miktarı çalışma grubunda 115.5±36.2 ml, kontrol grubunda128.0±38.8 ml idi (p=0.10). Bazal serum kreatinin konsantrasyonları da her iki grupta benzeridi (çalışma grubunda 1.60±0.18 mg/dl, kontrol grubunda 1.53±0.19 mg/dl, p=0.09). Çalışmagrubunda serum kreatinin konsantrasyonunda net 0.08±0.26 mg/dl lik bir azalma görülürkenkontrol grubunda serum kreatinin konsantrasyonunda net 0.05±0.44 mg/dl lik bir artış görüldü(p=0.10). KMN insidansı çalışma grubunda %14, kontrol grubunda %18.4 idi (p=0.38).
Özet (Çeviri)
47SUMMARYRadiocontrast Agent Usage in Patients with Mild to Moderate Renal Disease andEffects of Acetylcysteine: A Coronary Angiographic StudyContrast media can lead to acute renal failure that may occasionally requirehemodialysis. Radiocontrast-induced (CIN) nephropathy is commonly defined as an acutedecline in renal function after the administration of intravenous radiocontrast agents, inabsence of other causes. CIN is reported to occur in as many as 14.5% of unselectedpatients undergoing coronary angiography/intervention. The efficacy of N-Acetylcysteine forpreventing CIN is uncertain.We sought to evaluate whether the prophylactic administration of acetylcysteine plusintravenous hydration is superior to intravenous hydration alone in prevent of CIN in patientswith mild to moderate renal insufficiency who undergo elective coronaryangiography/intervention.Ninety-nine consecutive patients with impairment of renal function (serum creatinineconcentration â¥1.4 mg/dl and estimated creatinine clearance