Manisa kent merkezinde 20-40 yaş arası erektil disfonksiyon prevalansı ve eşlik eden faktörler
Erectile dysfunction prevalence in 20-40 years old men in manisa city and coexisting factors
  1. Tez No: 193653
  2. Yazar: TEOMAN CÜNEYT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜMÜŞ, PROF. DR. COŞKUN BÜYÜKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
7. ÖZETAmaç ve Kapsam: Erektil disfonksiyon dünya çapında erkekleri etkileyen ciddi birproblemdir. Yapılan çalışmalar ED prevalansının ülkeden ülkeye değiştiğini göstermektedir.Türkiye ve diğer dünya ülkelerinde yapılan çalışmalarda ED genellikle 40 yaş ve üzeri erkeklerdearaştırılmıştır. Biz bu çalışmada ; Manisa kent merkezinde yaşayan 20-40 yaş arası genç erkekpopülasyonda ED prevalansını ve ED'nin sosyodemografik özellikler, medikal durumlar ve yaşamtarzı ile ilişkisini araştırdık.Materyal-Metod: IIEF (Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi ) formu ve sosyodemografiközellikler, medikal durumlar ve yaşam tarzının sorgulandığı bir form ile Manisa şehir merkezindeyaşayan, seksüel bir partneri olan, 20-40 yaş arası 558 erkek değerlendirmeye alındı. Tüm verilerkişilerin kendi bildirimlerinden elde edildi. ED ; yok, hafif, hafif-orta, orta ve ağır olmak üzeresınıflandırıldı. İstatistiksel analiz için Chi-square ve Student-T testi kullanıldı.Bulgular : ED genel prevalansı %35.5 idi. ED prevalansı ciddi 1.6% (n=9), orta 3.6% (n=20),orta-hafif 10.2% (n=57), hafif 20.1% (n=112) idi. Alkol tüketimi ve eğitim durumu, ED ile belirginters ilişkili saptandı. Medeni durum ve sigara kullanımı ile ED arasında ilişki saptanamadı.Kararlar : Bu çalışmada, ED'nin 20-40 yaş arası erkeklerin üçte birini etkilediğigörülmektedir. Bu prevalans diğer ülkelerdeki verilerden daha yüksek görünmektedir. Buna karşın,çalışmamızdaki ED oranının büyük çoğunluğunu hafif ve orta-hafif düzeyde ED oluşturmaktadır.Bu farklılık, tanı konulmamış hastalık ve toplumların sosyokültürel düzeyleri ile ilişkili olabilir.Cinselliğin tabu sayıldığı kapalı toplumlarda, genç erişkinlerdeki erektil disfonksiyonusaptayabilmek için, başka nedenler ile kliniklere başvurmuş bu erkeklerin ED açısındandasorgulanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
8. ABSTRACTObjectives: Erectile dysfunction (ED) is a significant problem among men worldwide.Recent studies have reported prevalence rates for ED displaying variation from country to country.Studies from Turkey and all over the world generally reported ED in men aged 40 years and over.In this study we determine the prevalence of ED and its association with the demographiccharacteristics, medical conditions and life style in community based populations in the city ofManisa, Turkey, in young men aged between 20 to 40.Material&Method: A questionnaire from the International Index of Erectile Function (IIEF)and a questionnaire of sociodemographic, medical conditions and life style was given to 558 menaged between 20 to 40 who have a sexual partner and living in the center of Manisa, Turkey. Allthe data were self-reported. ED was classified as none, mild, mild-moderate, moderate and severe.For statistical analysis Chi-Square and Student -T test was used.Results: Overall prevalence of ED was 35.5%. Prevalence of ED was severe 1.6% (n=9),moderate 3.6% (n=20), mild-moderate 10.2% (n=57), mild 20.1% (n=112).Alcohol consumptionand educational status showed significantly inverse association with ED. Data showed noassociation between marital status, smoking and ED.Conclusion: In this study, ED has effect one third of young men between 20 to 40 ages. Thisprevalence seems higher than reported data from other countries. However, most of the ED is mildand mild-moderate. This difference may be because of undiagnosed diseases and socio-culturalstatus of nations. In closed populations, which sexual behavior is still a taboo, in order to detect theED in young men, routine questioning must be performed to all men who appealed to clinics withother causes.