Çölyak tanısı alan çocuklarda doku transglutaminaz antikor düzeylerinin klinik, endoskopik ve histopatolojik bulgularla ilişkisi
The relationship between tissue transglutaminase antibody levels and clinical, endoscopic, and histopathological findings in children diagnosed with celiac disease
- Tez No: 939067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN DEMİRÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ÇH tanısı alan çocuk hastalarda doku transglutaminaz IgA (doku TGA) düzeylerinin klinik, endoskopik ve histopatolojik bulgular ile ilişkisini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016 – Eylül 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji polikliniğine başvuran ve ÇH tanısı alan 270 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, başvuru şikayetleri, antropometrik ölçümleri, laboratuvar bulguları (doku TGA, anti endomisyum antikor, tam kan sayımı, biyokimyasal parametreler), genetik testler, endoskopik değerlendirme bulguları ve histopatolojik sonuçları retrospektif olarak incelendi ve doku TGA düzeyleri ile olan ilişkisi analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 270 hastanın %64,4'ü kız, %35,6'sı erkek idi ve ortalama yaş 8,21 ± 4,62 yıl olarak saptandı. Hastaların %35,2'sinde ekstraintestinal semptomlar, %34,4'ünde intestinal semptomlar, %18,1'inde hem intestinal hem de, ekstraintestinal semptomlar bulunurken, %12,2'si asemptomatik olarak tespit edildi. En sık başvuru nedenleri kilo azlığı (%31,1), karın ağrısı (%28,9) ve boy kısalığı (%14,8) olarak belirlendi. Endoskopik incelemelerde hastaların %84,4'ünde ÇH'yi düşündüren en az bir bulgu saptandı. Histopatolojik değerlendirmede hastaların %94,4'ünün duodenal bulbusunda Marsh skorunun 3, %94,7'sinde duodenum ikinci kısım Marsh skorunun 3 olduğu belirlendi. %2,2 hastada kısa segment çölyak hastalığı tespit edildi. Doku TGA düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between tissue transglutaminase IgA (TGA) levels and clinical, endoscopic and histopathologic findings in pediatric patients with CD. Materials and Methods: Between January 2016 and September 2024, 270 pediatric patients who were admitted to the Pediatric Gastroenterology outpatient clinic of Health Sciences University Bursa High Specialization Training and Research Hospital and diagnosed with CD were included in the study. Demographic data, complaints at presentation, anthropometric measurements, laboratory findings (tissue TGA, anti endomysium antibody, complete blood count, biochemical parameters), genetic tests, endoscopic evaluation findings and histopathological results were retrospectively analyzed and the relationship with tissue TGA levels was analyzed. Results: Of the 270 patients included in the study, 64.4% were female, 35.6% were male and the mean age was 8.21 ± 4.62 years. Of the patients, 35.2% had extraintestinal symptoms, 34.4% had intestinal symptoms, 18.1% had both intestinal and extraintestinal symptoms, and 12.2% were asymptomatic. The most common reasons for presentation were weight loss (31.1%), abdominal pain (28.9%) and short stature (14.8%). Endoscopic examinations revealed at least one finding suggestive of CD in 84.4% of the patients. Histopathologic evaluation revealed that 94.4% of the patients had a Marsh score of 3 in the duodenal bulb and 94.7% had a Marsh score of 3 in the second part of the duodenum. 2.2% patients had short segment celiac disease. While 80% of patients with tissue TGA levels