III. ventrikülün taban anatomisinin endoskopik ventrikülostomi komplikasyonları ile ilişkisi
The relation between the third ventricle floor anatomy and endoscopic ventriculostomy complications
- Tez No: 193726
- Danışmanlar: PROF.DR. ENDER KORFALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZETIII. VENTRİKÜLÜN TABAN ANATOMİSİNİN ENDOSKOPİK VENTRİKÜLOSTOMİKOMPLİKASYONLARI İLE İLİŞKİSİÜçüncü ventrikül tabanını ve komşuluklarını oluşturan anatomik yapılarventrikülostomi girişimleri yönünden ayrıcalıklı bir öneme sahiptir. Üçüncü ventrikültabanını oluşturan yapıların anatomisinin ve tabanın büyük kısmını oluşturanhipotalamusun anatomik yapısının bilinmesi yapılacak girişimlerde komplikasyonlarınönlenilmesi ve ortaya çıkacak bozuklukların anlaşılmasına yardımcı olacaktır.Bu çalışmanın amacı normal ve hidrosefalik beyinlerde üçüncü ventrikül tabanbölgesinin histolojik yapısının incelenmesi ve çevre anatomik yapılarla ilişkisininortaya konulmasıdır.Çalışmamızda anatomik ölçümler için 23 adet erişkin kadaverik insan beynikullanıldı. Üçüncü ventrikül tabanını oluşturan yapılar histolojik olarak incelendi veanatomik ölçümler yapıldı. Üçüncü ventrikül tabanında. Endoskopik üçüncüventrikülostomide kullanılan balon kateterin ucu ile balon arasındaki mesafe ölçüldü.Ayrıca balon kateterin şişirildiğinde değişen çapı ölçüldü. Kadaverik beyinler üzerindeörnek endoskopik üçüncü ventrikülostomi yapılarak tabanı oluşturan ve komşu olanyapılarla ilişkisine bakıldı. 15 adet normal kraniyal MRI, 15 adet de orta derecedeventriküler genişlemesi bulunan kraniyal MRI görüntüleri üzerinde üçüncü ventrikültabanının orta noktası ile baziler tepe arasındaki mesafe ölçüldü.Histolojik çalışmada üçüncü ventrikül taban kısmının iç yüzeyini ependimhücrelerinin, dış yüzeyi araknoid membranın, stomayı ise tamamen glial hücrelerinoluşturduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE RELATION BETWEEN THE THIRD VENTRICLE FLOOR ANATOMY ANDENDOSCOPIC VENTRICULOSTOMY COMPLICATIONSThe anatomical structures that form the floor of the third ventricle and itssurroundings have a distinct importance during ventriculostomy approaches. Detailedknowledge of the anatomy of the hypothalamus which forms most of the floor of thethird ventricle aids not only in preventing complications but may facilitate theunderstating of the resulting deficits as well. The aim of this study was to investigatethe histological structure of the floor of the third ventricle and to demonstrate itsrelation with surrounding anatomical structures in normal and hydrocephalic brains.Twenty three adult human cadaveric brains were used for anatomicalmeasurements in this study. In 8 of the brains there was moderate ventricularenlargement while the remaining 15 brains had normal ventricles. Anatomicalmeasurements were performed at the floor of the third ventricle. The distancebetween the tip and the baloon of a third ventriculostomy catheter and the change inthe diameter of the baloon after inflation was measured. Endoscopic thirdventriculostomies were performed on cadaveric brains and the relation between thebaloon and related third ventricle floor and surrounding structures were noted. Thedistance between the basilar apex and center of the third ventricle floor wasmeasured in 15 normal and 15 moderately dilated cranial MR images.Histological analysis showed that the inner surface of the floor of the thirdventricle was lined by ependymal cells while the outer surface was formed by thearachnoidal membrane. The stroma was composed of glia which was devoid ofvascularity.