İki farklı ticari yumurtacı tavuk genotipine ait yumurtalarda kalite kriterlerinin depolama süresine göre değişimi
Changes in the quality criteria of eggs from two commercial laying hen strains by the storage period
- Tez No: 193727
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL ŞENGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Araştırmada, 24 haftalık Babcock300 (beyaz yumurtacı) ve Isa-Brown(kahverengi yumurtacı)'a ait 900 adet yumurta kullanılmıştır. B-1, Babcock300' e ait,K-1 ise Isa-Brown' a ait günlük yumurtaları tanımlamaktadır. B-2, Babcock300' e ait,K-2 ise Isa-Brown' a ait bir hafta 22 0C' de depolanmış yumurtalardır. B-3 ve K-3 iseilk hafta 22 0C' de ikinci hafta 27 0C' de depolamaya tabi tutuldu. Yumurtalar tartıldı,şekil indeksleri ölçüldü, kırıldıktan sonra ak ve sarı yükseklikleri ölçüldü, Haugh birimihesaplandı.Grup ortalamaları arasındaki farklılığın önemi varyans analizi, gruplar arasıfarkın önemlilik kontrolü ise Duncan testiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 900 eggs from two different strains of egg layer hens (Babcock300and Isa-Brown) were used. B-1 stands for the eggs from Babcock300 and K-1 for theeggs from Isa-Brown and analyzed when the eggs were in day old status. B-2 and K-2stands for the eggs from Babcock300 and Isa-Brown and analyzed when the eggs werestored in 22 0C for one week. B-3 and K-3 stands for the eggs from Babcock300 and Isa-Brown and analyzed when the eggs were stored in 22 0C for the first week and 27 0C forthe second week. Eggs were weighed, shape index were measured and they were brokento measure the albumen height and yolk height. Haugh unit was calculated.The data were analyzed with the One-Way ANOVA procedure using SPSSstatistical package program. The means were compared for significance by Duncan?stest.