Kafes konumu ve yerleşim sıklığının Denizli ırkı bir sürüde ve ticari bir yumurtacı sürüde bazı özelliklere etkisi
Cage position and stocking density effects on some traits of a Denizli and a commercial layer flock
  1. Tez No: 138195
  2. Yazar: TAMER YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. TAHİR AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
55 ÖZET Kafes Konumu ve Yerleşim Sıklığının Denizli Irkı Bir Sürüde ve Ticari Bir Yumurtacı Sürüde Bazı Özelliklere Etkileri Bu araştırmada, yerli bir tavuk ırkı olan Denizli ırkı bir sürü ile bir ticari yumurtacı sürüde, farklı yerleşim sıklığı ve kafes konumlarının, bazı verim özellikleri ile dış görünüş özellikleri üzerine etkileri ayn ayrı incelenmiştir. Araştırmada, 81 adet Denizli ırkı tavuk ile 81 adet yumurtacı ticari sürüye ait tavuk, yerleşim sıklığı (2, 3 ve 4) ve kafes konumu (üst, orta, alt) grupları oluşturularak 3 katlı apartman tipi kafes bataryaları üzerindeki kafeslere (48x41x46 cm), sistematik olarak yerleştirilmiştir. Böylece yerleşim sıklığı gruplarında (2, 3 ve 4'lü), tavuk başına alan, sırasıyla, 984, 656, 492 cm2 olarak gerçekleşmiştir. Yem ve su, serbest olarak (ad libitum) verilmiştir. Araştırmada, yerleşim sıklığı ve kafes konum gruplarının etlrilerinin ortaya çıkarılabilmesi amacıyla; verim özellikleri (canlı ağırlık, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yaşama gücü) ile dış görünüş özellikleri (tüylenme kondisyonu, ayak sağlığı, tırnak uzunluğu, boğaz derisi yaralanmaları) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Cage Position and Stocking Density Effects on Some Traits of a Denizli and a Commercial Layer Flock In this experiment, the effects of cage position (tier level) and stocking densities on some production traits and external appearances of an Anatolian native breed named Denizli and one commercial egg layer flock. In the experiment, a total of 162 layer hens, 81 of each flock were investigated. Both of genotypes were allocated to battery cages (48x41x46 cm) systematically to form stocking density (2, 3 and 4 birds) and cage tier levels (top, middle and bottom) groups. The birds were housed 2, 3 or 4 birds per cage which resulted in 984, 656, 492 cm2 of cage area per hen, respectively. Feed and water were provided ad libitum. To make clear the influence of stocking density and cage position effects; production traits (liveweight, egg production, egg weight, liveability) and external appearance traits (feather condition, foot condition, claw length, throat skin injuries) were investigated.