Farklı yetiştirme sistemlerinin ve yaşın yumurtacı tavukların performans, yumurta özellikleri ve ısı şok proteini 70 sentezine etkileri
Effects of different rearing systems and age on laying hens' performance, egg characteristics and synthesis of heat shock protein 70
  1. Tez No: 468913
  2. Yazar: YASİN BAYKALIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜLCİHAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, konvansiyonel kafes ve organik sistemde yetiştirilen tavukların performansı, yumurta dış ve iç kalite özellikleri, yumurta sarılarındaki yağ asitleri, kolesterol, vitamin A, D, E, K ve malondialdehit (MDA) düzeyleri ile bir stres proteini olarak bilinen ısı şok proteini 70 kDa (HSP70) sentezinin yaşla birlikte olası değişikliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ticari bir yumurtacı tavuk işletmesinin organik ve konvansiyonel sürülerinde yürütülmüştür. Araştırmanın performans verileri için her iki sistemden 4 farklı yumurtacı hibrit Bovans White sürüsü takip edilmiştir. Yetiştirme sistemlerinin ve yaşın (30 ve 60 hafta) yumurta dış ve iç kalite özelliklerine olan etkilerini incelemek amacıyla toplam 360 adet yumurta, yumurta sarısı kompozisyonuna ait veriler için toplam 48 adet örnek değerlendirmeye alınmıştır. HSP70'in western blot yöntemiyle analizi için toplam 48 adet karaciğer dokusu kullanılmıştır. Tavuk/gün toplam yumurta üretimi ve kirli yumurta oranı organik sistemde yetiştirilen sürülerde yüksek bulunmuştur (P0.05). Tavuk/kümes yumurta üretimi, kırık-çatlak ve çift sarılı yumurta oranları, yem tüketimi ve yemden yararlanma bakımından yetiştirme sistemlerinin benzer olduğu tespit edilmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the performance of laying hens that reared in the conventional cage and organic system and this study also aimed to determine possible age-related changes in egg external and internal quality characteristics, egg yolk fatty acids, cholesterol, Vitamin A, D, E, K and malondialdehyde (MDA), furthermore, aim to determine possible age-related changes in synthesis of Heat Shock Protein 70 kDa (HSP70) which is known as a stress protein. The research was conducted on organic and conventional flocks of a commercial laying hen company. For the performance data of the study, 4 different layer hybrid Bovans White flocks were monitored from both systems. A total of 360 eggs were examined for investigate the effects of rearing systems and age (30 and 60 weeks) on egg external and internal quality characteristics and a total of 48 samples were examined for egg yolk compositions. A total of 48 liver tissues were used for the analysis of HSP70 by western blot method. Egg production (hen-day) and dirty egg ratio were found high in the organic system (P0.05).