Alman çoban köpeklerinde klasik östrus takibi ile vaginal sitolojik muayenenin fertilite üzerine etkisi
The effects of the classic estrus investigation and vaginal cytological examination on fertility in German shepherd dogs
  1. Tez No: 193754
  2. Yazar: HÜSEYİN ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN BAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
48ÖZETBu araştırmada çalışma (n=13) ve kontrol (n=22) grubu olmak üzere 2 grupoluşturuldu. Çalışma grubundaki köpekler proöstrus kanamasınınbaşlamasından itibaren 2 gün aralıklarla vaginal sitoloji yapılarakdeğerlendirildi. Vaginal sitolojide % 80 ve daha yukarı oranda süperfisiyelhücre görüldüğünde köpekler çiftleştirildi. Kontrol grubu köpeklerde iseproöstrus kanamasından itibaren izlendi ve kanlı akıntını renginin değişmeyebaşladığı ve akıntının rengi açık sarı olduğu dönemlerde erkek köpekler biraraya getirildi ve erkeği kabul eden köpekler çiftleştirildi.Her iki grupta köpekler çiftleşmeyi izleyen 25. günde ultrasonografi ilegebelik yönünden değerlendirildi. Gebe olan köpekler kaydedildi.Ayrıca her iki gruptaki köpeklerde gebelik süresi, çalışma grubundakiköpeklerde ise bu parametreye ilaveten vaginal sitolojik muayene ile ortalamaproöstrus süresi ve östrus süreleri belirlendi.Kontrol grubundaki 22 köpekten 12'si çalışma grubundaki 13 köpekten 11'igebe olarak saptandı.Ortalama gebelik süresi çalışma grubunda 63,9 ± 2,4, kontrol grubunda63,5 ± 1,9 gün olarak belirlendi.Çalışma grubu köpeklerde ortalama proöstrus süresi 9,4 ± 3,3, östrussüreleri ise 7,3 ± 2,1 gün olarak saptandı.Sonuç olarak vaginal sitolojinin çiftleşme zamanının tespitinde güvenlekullanılabileceği ancak bu amaçlı kullanılan diğer yöntemlerle birliktedeğerlendirildiğinde güvenilirliğinin artacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
49SUMMARYWithin the scope of this research, two groups—one of which is the workinggroup (n=13) and the other is the control group (n=22)—has been formed. Thedogs within the working group have been evaluated two days after thecommencement of proestrus bleeding by way of vaginal cytology. Whenever %80 or higher level of superficial cells has been detected by vaginal cytology, thedogs were mated. The dogs within the control group have been observedbeginning from the proestrus bleeding and whenever the color of the bloodyflow turned into canary yellow, the dogs were gathered together and weremated with the accepting females.25 days after the mating, the dogs within both groups were tested byultrasound in order to find out whether they were pregnant. Pregnant dogswere recorded. Moreover, the gestation in both groups and additionally, theaverage proestrus and estrus periods in the working group have also beendesignated by vaginal cytology examination.25 days after the mating, 12 of the 22 dogs in the control group and 11 ofthe 13 dogs in the working group have been detected pregnant in theultrasound scan.The average gestation within the working group has been detected as 63, 9± 2, 4 days and within in the control group as 63, 9 ± 2,4 days. The averageproestrus period for the dogs within the working group has been detected as9,4 ± 3,3 days and the estrus period has been detected as 7,3 ± 2,1 days.Consequently, it has been concluded that the vaginal cytology is a reliablemethod of fixing the mate time; however, when used collaboratively with othermethods, its reliability will increase.