Bir süt sığırcılığı işletmesinde BoHV-1 ıgG antikor aviditesinin araştırılması
Detection of BoBV-1 igG antibody avidity in a dairy herd
  1. Tez No: 193766
  2. Yazar: AYŞE BAŞAK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETBir Süt Sığırcılığı İşletmesinde BoHV-1 IgG Antikor Aviditesinin AraştırılmasıBu çalışmada, BoHV-1 enfeksiyonun başlangıç döneminde ve ilerleyen dönemlerindeki antikoraviditelerini ayrıca primer ve sekonder veya tekrarlayan enfeksiyonlardan sonra antikor aviditesindekideğişimleri belirlemek için BoHV-1 IgG avidite ELISA tekniği geliştirilmiştir.Bu amaçla, daha önce yapılan bir çalışmada, tüzel nitelikli bir süt sığırcılığı işletmesindekihayvanlardan 2 yıl boyunca 3'er ay aralıklarla toplanan kan serumu örnekleri ile bu çalışmadaki sonörneklemeden 1,5 yıl sonra ve bunu takiben 1. yıl sonunda alınan kan serumu örnekleri kullanılmıştır.Çeşitli parametreler yönünden değerlendirilip optimizasyonu sağlanan bir indirekt ELISAsistemi ile, ilk örnekleme dönemindeki hayvanların tümü BoHV-1 antikor negatif tespit edilmiştir.İkinci örnekleme döneminden itibaren hayvanların serokonverte olduğu tespit edilmiş, avidite ELISAtesti, antikor pozitif olarak bulunan hayvanlara uygulanmıştır.Avidite ELISA testi sonucunda bulunan avidite indeksi (A.I.) değerleri, örneklemelerbazında, logaritmik A.I. ortalamaları ± SD olarak değerlendirilmiştir. Bu verilerin analizi sonucunda,örneklemeler arasında A.I. değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğubulunmuştur (p%75 olarak belirlenmiştir. %65 ile %75arası değerlerdeki avidite indeksleri şüpheli aralık (orta düzeyde avidite) olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDetection of BoHV-1 IgG Antibody Avidity In a Dairy HerdIn this study, a BoHV-1 IgG avidity ELISA test was developed to detect the antibody avidity at theearly and late phases of BoHV-1 infection and to determine the changes in the antibody avidity afterprimary and secondary or recurrent infections.For this purpose, sera collected at 2 years period at 3 months intervals from a dairy herd in apast study and sera collected 1,5 and following 1 year after the last sampling of this study were used.Using an Indirect ELISA, which were evaluated according to various parameters andoptimised, all of the animals at the first sampling were found antibody negative for BoHV-1 infection.Beginning from the second sampling, the animals were seroconverted and avidity ELISA test wereapplied to the animal which were found antibody positive for BoHV-1.The avidity index (A.I.) values, which were found in the Avidity ELISA test were logtransformed and presented as mean A.I. ± SD. When the data were analyzed, the A.I. values betweenthe sampling periods were found significantly different (p75% respectively. The avidity indicesranged between 65-75% were accepted as moderate avidity (grey zone). Increasing in the A.I.