Ankara merkez ilçeleri resmi-özel ilköğretim okullarındaki beden eğitimi öğretmenlerinin okullarda alınan kararlara katılımı
Determine the participation status of physical education teacher working at the state and private primary schools in eight communes in ankara
- Tez No: 193765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
77ÖZETAnkara Merkez İlçeleri Resmi-Özel Beden Eğitimi Öğretmenlerininİlköğretim Okullarında Alınan Kararlara Katılımı.Bu çalışmanın amacı, Ankara ilinde bulunan resmi ve özel ilköğretimokullarındaki beden eğitimi öğretmenlerinin okul düzeyinde alınan kararlara katılmadurumları, kararlara katılma istekleri, karar konularına duydukları ilgileri ve kararkonularındaki yeterlilikleri ile ilgili görüşlerini saptamaktır. Aynı zamanda, bedeneğitim öğretmenlerinin bireysel özellikleri (yaş, cinsiyet, kıdem) ile kararlara katılımdüzeyleri (kararlara katılım durumları, istekleri, ilgileri ve yeterlilikleri) arasındakiilişki de araştırılmıştır.Bu çalışma 2005-2006 öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya AnkaraMerkez ilçelerindeki resmi ve özel ilköğretim okullarında görevli 183 beden eğitimiöğretmeni (148 resmi ve 35 özel okuldan) katılmıştır. Öğretmenlerin kararlarakatılma durumları, istekleri, ilgileri ve yeterlilikleri hakkındaki görüşlerinibelirlemek için Kararlara Katılım Anketi uygulanmıştır (Açıkgöz, 1984).Anketlerden elde edilen veriler frekans ve yüzdelerle açıklanmış ve yorumlanmıştır.Verilerin analizinde t- testi ve tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA) farkıbulmak için Bonferonni testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
78SUMMARYDetermine the Participation Status of Physical Education TeacherWorking at the State and Private Primary Schools in Eight Communes inAnkaraThe purpose of this study was to determine the participation status of physicaleducation teachers working at the state and private primary schools in Ankaratowards the decisions decided by school administration, their desire of attendance tothe decisions, their interest towards the decision subjects and their efficiency aboutthe decision topics. In addition, the relationship between the individualcharacteristics of the physical education teachers (age, gender and seniority), andtheir participation level, desire of attendance, interest towards the decisions andefficiency about the decision topics was investigated.This study was carried out during the 2005-2006 school year. 183 physicaleducation teachers (148 from state and 35 from private schools) working in the stateand private schools of central districts of Ankara were participated in the study.Decision Involvement Questionnaire was administered in order to determine theteachers? opinions about their participation level, desire of attendance, interesttowards the decisions and efficiency about the decision topics (Açıkgöz, 1984). Datawere explained and interpreted by the frequency and percent calculations. T test andone-way analysis of variance ( one-way ANOVA), Bonferonni were used during thedata analysis.