Kan lekesi modeline göre kanın yükseklik ve düşme açısının hesaplanması
Determining of height and falling angle of blood according to bloodstain model
- Tez No: 193770
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETKan Lekesi Modeline Göre Kanın Yükseklik ve Düşme Açısının HesaplanmasıOlay yerinde en fazla sıklıkla incelenen lekeler, kan lekeleridir. Kan lekesininşeklini etkileyen faktörlerden zeminin özelliği, yükseklik ve kanın çarpma açısı kanlekesinin şeklinin oluşmasında önemli etkenlerdendir. Bu nedenle, bu parametrelerinlekenin şeklinin oluşumunda ne ölçüde etkili olduğunun anlaşılması maksadıyla buçalışma planlanmıştır.Uzun süre, kan lekesi dağılım analizi veya kan lekesi dağılımının değerlendirilmesigibi tanımlamalar yapılmış ise de bugün için kan lekesi analiz modeli, kan lekesininebat, şekil, dağılım vb. gibi fiziksel özelliklerini ve birbirleri ile olan ilişkileriniinceleyerek sonuçlar çıkaran ve bu çıkarımları yaparken fizik ve matematiktenyararlanan bir alandır.Bu çalışmada kan damlalarının mozaik zemin, pamuklu kumaş, keten kumaş, halı vetoprak üzerine çeşitli yüksekliklerden dik olarak serbest düşürülmesi ve açılıatılmasıyla kan lekeleri oluşturulmuştur.Bu çalışmalar, farklı sedimentasyon yoğunluğundaki kan numuneleriyletekrarlanmıştır. Oluşturulan bütün kan lekelerinin yanına ölçek konularakfotoğrafları çekilmiştir. Çekilen bu fotoğraflar bilgisayara aktarılarak, photoshopprogramı ile dairesel ve oval kan lekelerinin çap, uzunluk ve genişliklerinin ölçümüyapılmıştır.Lekeler, mozaik ve diğer zeminler olmak üzere düşüş yerine göre iki grubaayrılmıştır. Kan damlalarının mozaik üzerine dik olarak ve serbest düşmesi halinde,yükseklik arttıkça, daire şeklinde oluşan kan lekelerinin çapları da arttığıgözlenmiştir. Kan damlalarının açılı atılmasıyla oluşan kan lekelerinde çarpma açısıbulunabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDetermining of Height and Falling Angle of Blood According to BloodstainModelBloodstains are the most investigated stains in the crime scene. Features of floor,height and impact angle of blood are the most important parameters that determinethe shape of bloodstain. The goal of this research is determining how theseparameters effect the shape of stain.For a long time, either ``bloodstain distribution analysis?? or ``determination ofbloodstain distribution?? are used as definition of the issue, today the bloodstainmodel analysis is the known name of the model by the scientists. Bloodstain modelanalysis investigates the physical properties of blood like dimension, shape anddistribution. And also defines the relationship of these properties with each otherphysics and mathematics.In this research, bloodstains are investigated which exist as a consequence ofthrowing blood drops on mosaic floor, cotton, linen, carpet and sand from differentheights either with vertical free fall or with throwing from different angles.These researches are repeated with blood samples of different measurement ofbloodstains which are taken with a ruler near them, are transformed to computer.Then diameter, length and width of circular and oval bloodstains are measured usingphotoshop program.Stains are classified into two groups as mosaic and other floors according to theplace they impact. When blood drops fall with vertical free fall on the mosaic floor ifheight increases, it is observed that the diameter of the circular bloodstain is alsoincreases. Impact angle of bloodstain which appear when blood drops are thrownwith an angle could be found. Impact angle could be calculated by using the formulbelow:Impact angle = arc sin (width of stain/ length of stain)The relationship between the horizontal velocity of blood drops thrown with anangle on the mozaic flor and height, width, area of bloodstain and travel distance ofblood drop could be explained by using the formulas below (The distance betweenthe air blowing equipment and blood drop change from 30 to 120 cm) :A) The change of 1 cm in the distance of blood drop from the air blowing equipmentcrates 0,07 mm change in the height of bloodstain.