Rat abdominal epigastrik flebinde lidokainin iskemi reperfüzyon
The effect of lidocaine in ischemia reperfusion injury on rat abdominal epigastric flap
- Tez No: 193769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEOMAN ESKİTAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Plastik cerrahide doku nakillerinde karsılasılabilen reperfüzyon hasarı halaönemli bir sorundur. Cerrahi sürenin kısa tutulması dısında, medikal olarak iskemireperfüzyon (-R) hasarına olumlu katkı saglayacak müdahaleler sınırlı klinik basarıyasahiptir. Bu çalısmanın amacı birçok bakımdan antiinflamatuar özelliklere sahip olanlidokainin reperfüzyon hasarında olası olumlu etkisini arastırmaktır.Gereçler ve yöntem: Çalısmada denek olarak, agırlıkları 200-280 gr arasında degisen40 adet Sprague Dawley cinsi, 3 aylık disi rat kullanıldı. Denekler Sham (n=10), Kontrol(n=10), Tedavi-1 (n=10), Tedavi-2 (n=10) olarak dört gruba ayrıldı. Deneklerin sagabdomeninde 3x6 cm boyutlarında, süperfisyal inferior epigastrik arter ile beslenen ada flephazırlandı. Sham grubunda flep kaldırılarak iskemi yapılmadan tekrar flep yatagına sutureedildi. Dokuzuncu saatte intraperitoneal 0,2cc normal salin verildi. Kontrol grubunda flepkaldırıldı, flebin pedikülü klemplenerek iskemi yapıldı. Dokuz saat sonra 0,2 cc salinverildikten sonra klemp açılıp reperfüzyon yapıldı. Tedavi-1 (T-1) grubunda flep kaldırılıppedikülü klemplenerek iskemi yapıldı ve 9 saat sonra 5mg/kg lidokain intraperitonealverilerek, klemp açılıp reperfüzyon yapıldı. Tedavi-2 (T-2) grubunda flep kaldırılıp pedikülüklemplenerek iskemi yapıldı. Dokuz saat sonra 15mg/kg lidokain intraperitoneal verilerek,Vklemp açılıp reperfüzyon yapıldı. Tüm gruplarda reperfüzyondan 12 saat sonra fleplerin uzunkenarının orta bölgesinden histolojik ve biyokimyasal inceleme için doku örnegi alınarak.myeloperoksidaz ( MPO) ve malondialdehit (MDA) ölçümü ve nötrofil birikimi ve damarçapı ölçümünü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In plastic surgery, possible reperfusion injury is still an important problem intissue transplantation. Except from keeping the surgery duration short, the interferencescontributing positively to ischemia reperfusion (IR) injury have limited clinic achievement.The aim of this study is to investigate the possible positive effects of lidocaine in reperfusioninjury which has anti-inflammatory characteristics in many aspects.Materials and methods: Fourty Sprague Dawley female rats weighing 200-280 grwere used as subjects in the study. The subjects were divided into four groups as in Sham(n=10), Control (n=10), Cure-1 (n=10), Cure-2 (n=10). An island flap fed from superficialinferior epigastric artery was prepared in the right abdomen of the subjects. In Sham groupelevated the flap without applying ischemia it was sutured in the flap bed. At the 9th hour 0,2cc intraperitoneal normal salin was injected. In the control group the flap was elevated andischemia was applied by clemping the pedicule of the flap. After given 0,2 cc normal salin atthe 9th hour, the clamp was opened and reperfusion was applied. In cure-1 group the flap waselevated and ischemia was applied by clamping the pedicule and 9 hours later, injecting 5mg/kg lidocaine intraperitoneal, reperfusion was applied by opening the clamp. In cure-2group, ischemia was applied by elevating the flap and clamping the pedicule. 9 hours later,injecting 15 mg/kg lidocaine intraperitoneal, reperfusion was applied by opening the clamp.After 12 hours following the reperfusion, a tissue sample was taken from the center area in theVIIlonger side of the flaps in all groups for histological and biochemical investigation.Myeloperoxidase (MPO) and malondialdehyde (MDA) measurements, neutrofileaccumulation and vessel diameter measurements were done.