Afyon yöresinde yetiştirilen toprak yiyen buzağılarda kalsiyum, fosfor, magnezyum, bakır, çinko ve demir düzeyleri
The levels of calcium, phosphor, magnesium, copper, zinc and iron in calves eating soil in the region of afyon
  1. Tez No: 193802
  2. Yazar: İSMAİL AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN KALINBACAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETAfyon Yöresinde Yetiştirilen Toprak Yiyen Buzağılarda Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum,Bakır, Çinko ve Demir DüzeyleriBu çalışmada Afyon'a bağlı Sinanpaşa ilçesi ve köylerinde yetiştiricilerden temin edilen 40toprak yeme semptomu gösteren, 10 sağlıklı olmak üzere toplam 50 adet buzağıda kanserumlarında kalsiyum, fosfor, bakır, çinko, magnezyum ve demir düzeyleri araştırıldı.Toprak yiyen buzağılar klinik olarak kontrol edildikten ve kan örnekleri alındıktan sonraMinerasol 5 cc intravenöz, Zincosel 2 tablet oral olarak (vitamin-mineral kombinasyonları)verildi. Tedavi uygulamasından önce ve uygulamadan 5 gün sonra klinik kontrolleri yapılıp, kanserumu mineral düzeylerini saptamak için kan örnekleri alındı.Çalışmada tedavi öncesinde dış bakıda mineral madde noksanlığı çeken buzağılarıntamamında toprak yeme, etrafı yalama (duvar, beton, ağaç) yem niteliğinde olmayanmaddeleri yeme isteği belirtileri görüldü. Buzağıların 7' sinde kıllarda depigmentasyon,5' inde kıl dökülmesi ve gelişme geriliği, 3' ünde kaşeksi, 2' sinde ishal, 4' ündekondüsyon düşüklüğü gözlendi.Tedavi sonrasında mineral madde noksanlığına bağlı olarak toprak yeme belirtilerigösteren buzağıların 24' ünde toprak yemenin görülmediği, 16' sında nadiren toprakyeme ve duvar yalamalar olduğu görüldü. Buzağılarda kıl dökülmesi ve kıllarındepigmentasyonunda düzelmeler görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Levels of Calcium, Phosphor, Magnesium, Copper, Zinc and Iron in Calves Eating Soilin the Region of AfyonIn this study, the levels of calcium, phosphor, magnesium, copper, zinc and iron wereinvestigated in the sera of total 50 calves which were 40 calves presenting sings of eating soil and10 health calves that were supplied from farmers in villages and towns of Sinanpasa in Afyon.After clinical examination of the calves eating soil and taking blood samples, 5 cc ofintraveneously Minerasol and 2 tablets of oral Zincosel were administered (combinations ofvitamins and minerals). Blood samples were obtained to determine the levels of minerals beforeand 5 days after the treatment accompanying clinical controls.Findings of eating soil, licking around (wall, cement, and wood), and willing to eat somematerials that were not considered feedstuffs were observed in calves with mineral deficiency inphysical appearance before the treatment in the study. Depigmentation in 7, alopecia andmaldevelopment in 5, cachexia in 3, diarrhea in 2, and dyscondition in 4 of the calves weredetected.After the treatment, no observation in 24 calves that were shown eating soil and rarelyeating soil and licking wall in 16 were determined. Alopecia and depigmentation were cured inthe calves.