Ankara tekesi spermasının dondurulmasında bazı kriyoprotektanların etkisi
Effect of some cryoprotectants in cryopreservation of angora goat semen
- Tez No: 193803
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETAnkara Tekesi Spermasının Dondurulmasında Bazı Kriyoprotektanların EtkisiBu çalışmanın amacı Ankara tekesi sperması sulandırıcısına ilave edilen bazıkriyoprotektanların spermanın dondurulup çözdürülmesi sonrası spermatolojikparametrelere etkisinin araştırılması olmuştur.Çalışmada, 3 baş ergin Ankara tekesinden alınan ejakülatlar kullanılmıştır.Ejakülatlar yetiştirme mevsiminde sun'i vajen kullanılarak haftada iki keztoplanmıştır. Alınan ejakülatlar birleştirildikten sonra 4 eşit hacme bölünmüş ve37oC'lık su banyosundaki kriyoprotektan içeren (100 mM Trehaloz + 0,015 gr/10 mlEDTA, 5 mM GSSG ve Trehaloz+ EDTA+GSSG) ve içermeyen temel sulandırıcıyla0,25 mm3'lük payette yaklaşık 200 milyon motil spermatozoa olacak şekildesulandırılmıştır.Sulandırılan spermalar payetlere (0,25 mm3) çekilerek, 5oC'ta ekilibrasyonabırakılmıştır. Ekilibrasyonu izleyen süreçte payetler sıvı azot buharında dondurulmuşve -196 oC'taki sıvı azotta değerlendirilmek üzere saklanmıştır.Çözüm sonu spermatozoa motilitesinde, kriyoprotektan içeren gruplarda(GSSG, kombine; %53,7±3,7, %46,2±1,2) kontrol grubuna (%42,5±3,2) göre önemlifarklılık çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEffect of Some Cryoprotectants in cryopreservation of Angora Goat SemenThe aim of this study was to be investigated the effects of some cryoprotectantsadded to extender of Angora goay semen on spermatologic parameters after frozen-thawed semen.Ejaculate samples obtained from three mature Angora goats were used in thisstudy. Ejaculates were collected using an artificial vagina twice a week during thereproductive season. After pooling, each pooled ejaculate was split into four equalaliquots and diluted with based extender containing cryoprotectants (100 mMTrehalose + 0,015 gr/10 ml EDTA, 5 mM GSSG and Trehalose+ EDTA+GSSG), orno cryoprotectants at 37oC to a final concentration of approximately 2x108 motilspermatozoa per straw.Diluted samples were aspirated into 0,25 ml straws, equilibrated at 5oC.Following equilibration, the straws were frozen in liquid nitrogen vapour and storedat -196oC so as to be evaluated.Post-thawed spermatozoa motility did not exist significant difference at thegroups with cryoprotectants (GSSG, combined; 53,7±3,7%, 46,2±1,2%), comparedto the control (42,5±3,2%).