Köpeklerin erken gebelik döneminde matriks metalloproteinazların ve doku uyuşum antijenlerinin uterus ve plasentada belirlenmesi
The uterine and placental expression of matrix metalloproteinases and major histocompatibility complex during early canine pregnancy
- Tez No: 193801
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Veteriner Hekimliği, Molecular Medicine, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
76ÖZETKöpeklerin Erken Gebelik Döneminde Matriks Metalloproteinazlarınve Doku Uyuşum Antijenlerinin Uterus ve Plasentada BelirlenmesiBu çalışmada MMP-2, MMP-9 ve MHC-I, II moleküllerinin uterus dokusunun değişikbölümlerinde, gebeliğin değişik dönemlerindeki miktarları ve aktiviteleri araştırıldı.Çalışma materyalini toplam 36 dişi köpek oluşturdu. Köpeklerin gebelik dönemlerinegöre, pre implantasyon dönem (Grup 1, n=11), implantasyon dönem (Grup 2, n=9),plasentasyon dönemde (Grup 3, n=9) ovariohisterektomi operasyonları yapılarak uterusdokuları alındı. Metaöstrustaki 4 köpeğe ait uterus dokuları da kontrol grubunu (Grup 4)oluşturdu. MMP aktivitelerinin ortaya konulduğu analizlerde bu gruplara ek olarak plasentallabirent grubu (Grup 5, n=3) oluşturuldu. MMP-2, MMP-9 ve MHC-I, MHC-II'nin dokulardabelirlenmesi amacıyla immunohistokimyasal boyamalar, MMP aktivitelerinin belirlenmesi içinde jelatin zimografi tekniği kullanıldı. Sayısal veriler zimografi jel görüntülerinin bilgisayaraaktarılmasıyla elde edildi. MHC-II pozitif hücreler ışık mikroskobu altında sayıldı.MMP-2 aktivitesinin endometriyum ve miyometriyumda gebe olmayan köpeklereoranla istatistiksel yönden yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
77SUMMARYThe Uterine and Placental Expression of Matrix Metalloproteinases andMajor Histocompatibility Complex During Early Canine PregnancyIn the present study, the amounts and activities of MMP-2, MMP-9 and MHC-I, II moleculeswere investigated in different uterus sites at different pregnancy stages.The material of the study included 36 bitches. Uterine tissues were removedaccording to pregnancy stages at preimplantation stage (Group 1, n=11), implantation stage(Group 2, n=9), placentation stage (Group 3, n=9). Moreover, uterus of 4 bitches inmetoestrus stages constitute control group. Additionally placental labyrinth group (Group 5,n=3) was formed for MMP activity analysis. Immunohistochemical staining was used todetermine MMP-2, MMP-9 and MHC-I, MHC-II in tissue samples, gelatine zymographytechnic was used to determine MMP activities. Numeric data was obtained from transferringzymography gel images to computer. MHC-II positive cells were counted under a stereomicroscope.MMP-2 activity in endometrium and myometrium in comparison with nonpregnantanimals was found statistically important.