Head-space gaz kromatografik yöntemle biyolojik sıvılarda toluen analizi
Toluen analysis in biological fluids by headspace gas chromatography
  1. Tez No: 193808
  2. Yazar: MAHMUT BÜLENT ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETToluen maruziyetini idrardaki toluen derişimini ölçerek belirlemek amacıylaheadspace gaz kromatografi yöntemi kurularak geliştirildi. Headspace koşullarının veaktarımının optimizasyonu için tampon çözelti veya NaCl eklenmesinin etkisi,numune sarmalı ve transfer hattı sıcaklıkları, numune sarmalı dengelenme süresi veenjeksiyon süreleri değerlendirildi.Headspace numune şişelerinden toluen kaçışını kontrol altına alabilmek içinyöntemler araştırılarak, yüksek miktarda idrar konmasının kullanılan ekipman için enuygun çözüm olduğu belirlendi.Yöntemin geçerli kılma çalışmalarında, 1-500ng/ml arasında çizilenkalibrasyon eğrisinin korelasyon katsayısı 0.9974 olarak belirlenmiş, iki ayrıderişimde yapılan geri kazanım çalışmaları da %111.28 ±5.59 (50ng/ml için) ve%100.94±3.8 (100ng/ml için) beklenen aralıkta (%80-%120) bulunmuştur. Metoduntespit edebileceği en küçük derişim 2.2 ng/ml, tayin edebileceği en küçük derişim ise7.2 ng/ml olarak bulunmuştur.Otomobil boyama endüstrisinde çalışan dört adet gönüllüden alınan idrarnumunelerinin analizi sonucu, 43-60ng/ml arasında değişen toluen derişimleribulunmuştur.1
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA headspace gas chromatography method for quantifying urine toluene concentrationin order to determine toluen exposure is developed. Effect of buffer solution or saltaddition, and optimization parameters such as sample loop and transfer linetemperature, sample loop equilibration time and injection time are assessed forimproving headspace conditions and partition.Increasing amount of the sample in headspace vial is found to be the mostsuccessful way to control toluene loss during sample preparation, for the currentinstrument conditions.In method validation, correlation coefficient for calibration curve between 1-500ng/ml is determined as 0.9974. Recovery studies at two different concentrationsgave %111.28 ±5.59 (50ng/ml) and %100.94±3.8 (100ng/ml) at 95% confidenceinterval, where both results are in the expected interval (%80-%120). Method LOD is2.2 ng/ml and LOQ is 7.2 ng/ml.Urine samples from four automobile painting industry workers are analysedand toluene concentrations between 43-60ng/ml are found.1