Kayseri'deki özel işletme koşullarında yetiştirilen simmental sığırların döl ve süt verim özellikleri üzerinde araştırmalar
Researches on the reproductive and milk production characteristics of simmental cattle in commercial farms in Kayseri
- Tez No: 193864
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETÖzkan, M. (2007). Kayseri'deki Özel şletme Koşullarında Yetiştirilen SimmentalSığırların Döl ve Süt Verim Özellikleri Üzerinde Araştırmalar. stanbul ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü, Zootekni Anabilim Dalı, Doktora Tezi, stanbul.Bu çalışma, Almanya'dan ithal edilerek Kayseri'deki özel işletme koşullarında yetiştirilenSimmental sığırların döl ve süt verimi özelliklerine ilişkin düzeylerin ve bu verimlerüzerindeki bazı çevre faktörlerinin etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmafarklı işletmelerde yürütüldüğünden, hayvanlara ortak bir bakım ve besleme programıuygulanmamıştır. Çalışmada etkisi ölçülebilir çevre faktörleri olarak işletme tipi, yıl vemevsim ile gebelik veya laktasyon sırası, buzağıların doğum tipi ve cinsiyetinin etkileriüzerinde durulmuştur. Verilerin istatistik analizlerinde, oransal değerlerde khi-kare testi,gruplardaki ortalama değerlerin karşılaştırılmasında Duncan testi, çevresel faktörlerin etkipaylarının belirlenmesinde minimum kareler metodu ve bu değerlerin karşılaştırılmasındacontrast-testi, SAS program paketindeki GLM prosedürü kullanılarak yapılmıştır.Çalışmadaki Simmental sığırlarda %96,0 gebelik sağlanmış, gebe kalan sığırlarda abortgörülmemiş ve %4,2 ikizlik belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÖzkan, M. (2007). Researches on the Reproductive and Milk Production Characteristicsof Simmental Cattle in Commercial Farms in Kayseri. Istanbul University, Institute ofHealth Science, Department of Animal Breeding and Husbandry, PhD. Thesis, stanbul.The study was carried out to investigate the reproductive and milk production characteristicsand effects of some environmental factors on these production traits of Simmental cattlewhich were imported from Germany and raised in commercial farm conditions in Kayseri. Asthe study was conducted in various farms a common care and feeding program could not beapplied. In the study, in terms of measurable environmental factors; type of farm, year, seasonand gestation or lactation order, birth type and sex of calve were evaluated. In the statisticalanalysis of data, chi-square test for ratios, Duncan test for the comparisons of mean values ingroups, least square means method for the determination of effects of environmental factorsand contrast test for the comparisons of these data were used in GLM procedure in SASprogram. In the Simmental cattle in the study gestation rate was 96.0%; no abortion wasobserved and twinning rate was 4.2%.