Elit bayan voleybolcuların üst ekstremitelerindeki sinirlerin ileti hızlarında meydana gelen elektrofizyolojik değişiklikler.
Electrophysiological changes that occur on the conduction velocity in the upper extremity nerves of elite female volleyball players
- Tez No: 193901
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BOŞNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; elit bayan voleybolcuların üst ekstremite sinirlerinin ileti hızlarında meydana gelen elektrofizyolojik değişiklikler üzerine, voleybol sporunun herhangi bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktır.Bu çalışma, gönüllü olarak katılan ve elit düzeyde voleybol oynayan 20 bayan ile; herhangi bir spor aktivitesi yapmayan sağlıklı 20 bayan olmak üzere, toplam 40 denek üzerinde gerçekleştirildi. Kontrol ve deney gruplarında kullanılan deneklerin tümü sağ kolunu kullanan bireylerden seçildi.İstatistiki analizler SPSS for Windows 13.0 paket program kullanılarak (Mann-Whitney U testi) yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out whether volleyball has any effect on the electrophysiological changes that occur on conduction velocity in the upper extremity nerves of elite volleyball players.This study was conducted with a sample of 40 people, consisting of 20 voluntary elite female volleyball players and 20 healthy females who do not perform any sport activities. All participants in the experimental and control groups were chosen among right-handed individuals.The statistical analyses were done using SPSS for Windows 13.0 (Mann-Whitney U Test).