Elektif total kalça ve total diz protezi sonrası gelişen derin ven trombozunu önlemede nadroparin kalsiyum ve fondaparinuks sodyumun etkinlik ve güvenilirliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the safety and efficacity of nadroparin calcium and fondaparinux sodium which were used as a profilactic agents for deep vein thrombosis after elective total hip and knee artroplasty
  1. Tez No: 193940
  2. Yazar: MEHMET SAĞLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ARGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETAmaç: Elektif total kalça ve diz protezi sonrası gelişen derin ventrombozunu önlemek için profilaktik olarak verilen nadroparin kalsiyum vefondaparinuks sodyum'un etkinlik ve güvenilirliklerinin karşılaştırılması.Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya 64 TKP, 44 TDP uygulanan toplam 108hasta alındı. Fondaparinuks Grup F'i, nadroparin Grup N'yi, TKP uygulananhastalar Grup FK ve Grup NK'yı ve TDP uygulanan hastalar Grup FD ve GrupND'yi oluşturmaktaydı. Çalışma açık, rastgele ve prospektif olarak yapıldı.Antikoagulan profilaksi alması riskli olmayan ve doppler ultrasonografi ile derinven trombozu olmadığı kesinleşen hastalar randomize edilmişlerdir.Antikoagulanların etkinlik ve güvenilirliği için, operasyonun 1. , 5. ve 21.günlerinde doppler ultrasonografi, tam kan sayımı, biyokimya, koagulasyontestleri, anti-FXa ve anti-FIIa plazma düzeyleri, insizyon yeri ve çevresindekizedelenme(ekimoz) subjektif vizüel anolog skalasıyla değerlendirildi.Bulgular: Grup FK, Grup FD ve Grup NK'da DVT'na rastlanmazken,Grup ND'de 1(%1.8) hastada proksimal DVT görüldü. Güvenilirlik açasındaniki grup arasında anti-FIIa değerlerinde nadroparin lehine bir artış varken, anti-FXa üzerine etkilerinde anlamlı faklılığın olmadığı görüldü (p>0.05).Takiplerimizde hiçbir hastada major kanamaya rastlanmamıştır. Ancak GrupF'de 5 (%8.3) hastada Grup N'de 2 (%3.6) hastada boşaltım gerektirenhematom, kanama ve yaygın ekimoz görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim: To compare the safety and efficacity of Nadroparin calcium andFondaparinux sodium which were used as a profilactic agents for deep veinthrombosis (DVT) after elective total hip (THA) and knee artroplasty (TKA).Patients and Methods: 64 THA, 44 TKA totally 108 patient wererandomized either for fondaparinux (group F) or nadroparin (group N). THA isgroup FK-NK, TKA is group FD and ND. The study was opened, randomizedand prospective. The patients who weren?t risky for anticoagulant prophylaxisand patients who were dear off for DVT with doppler ultrasound wererandomized, in the manner of effectiveness and safety of anticoagulants,biochemistry, complete blood count, coagulation tests, anti FXa, anti FIIa plasmalevels, doppler ultrasonography at 1, 5 and 21 days were considered by visualanolog scala.Results: DVT wasn?t seen in group FK, FD and NK. In group ND,proximal DVT was seen in one (%1.8) patient. Between to groups, in the mannerof safety, anti FIIa was higher in nadroparin group. There was no significantdifference between two groups (p>0.05).