Diz veya kalça protezi cerrahisi geçiren hastalarda akut böbrek hasarı insidansı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of acute renal failure incidence and risk factors for acute renal failure on the patients undergoing hip or knee arthroplasty patients
  1. Tez No: 374926
  2. Yazar: AYSUN ÇALIŞKAN KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Cerrahi operasyonlardan sonra akut böbrek hasarı görülme insidansı yaklaşık % 1 olarak tahmin edilmektedir, ortopedik operasyonlardan sonra ise akut böbrek hasarı riski % 9.1 lere kadar ulaşmaktadır. Kalça veya diz protezi ihtiyacı duyan hastalar çoğunlukla yaşlı ve obez hastalardır. Sıklıkla diabetes mellitus, hipertansiyon, kronik böbrek hastalığı gibi eşlik eden hastalıkları bulunmakta ve bu hastalıklar nedeniyle pek çok ilaç kullanmaktadırlar. Postoperatif akut böbrek hasarı gelişimi hastanede yatış süresi ve maliyetlerle beraber hasta morbidite ve mortalitesinde artışa neden olmaktadır. Çalışmamızın amacı, protez operasyonu geçiren hastalarda akut böbrek hasarı insidansını saptamak ve akut böbrek hasarına neden olabilecek risk faktörlerini ortaya koymaktır. Çalışmaya Ocak 2013 ile Temmuz 2013 tarihleri arasında merkezimizde diz veya kalça protez operasyonu yapılan 126 hasta dahil edildi. Olguların 96'sı (% 76,2) kadın, 30' u (% 23,8) erkekti . Hastaların 86' sına (% 68,3) diz, 40' ına ( % 31,7) kalça operasyonu yapıldı. Acil olarak operasyona alınan olgu sayısı 11 (% 8,7) iken elektif olarak opere edilen 115 (% 91,3) olgu vardı. Hastaların preoperatif özellikleri, kullandıkları ilaçlar, komorbid hastalıkları, intraoperatif ve postoperatif değişiklikler analizlere dahil edildi. Olguların 11' inde (11/126- % 8,7) akut böbrek hasarı gelişti. Acil operasyona alınan 11 olgunun 4'ünde (% 36,4) akut böbrek hasarı gelişmiş olup acil operasyona alınanlarda akut böbrek hasarı gelişimi elektif cerrahiye göre yüksekti. Etyolojik olarak değerlendirildiğimizde akut böbrek hasarı gelişiminin multifaktöryel etkilenmelere bağlı olduğunu gördük. En sık nedenler enfeksiyon (cerrahi alan, akciğer enfeksiyonu), pulmoner tromboemboli ve kardiyovasküler komplikasyonlara bağlı (aritmi, akut koroner sendrom, hipotansiyon, kanama) gelişen hemodinamik instabiliteydi. Regresyon analizinde preoperatif proteinürinin varlığı (dipstick ile ≥ +1) ve postoperatif enfeksiyon gelişimi akut böbrek hasarı gelişimi açısından bağımsız risk faktörleri olarak bulundu. Akut böbrek hasarı gelişimi ortopedik diz ve kalça operasyonlarından sonra oldukça sık gözlenen bir komplikasyondur. Acil yapılan operasyonlarda sonra risk belirgin olarak yükselmekte, mortalite ve morbidite artmaktadır. Bu nedenle akut böbrek hasarı gelişimine neden olabilecek risk faktörlerinin değerlendirilmesi, düzeltilebilir faktörlerin operasyon öncesi kontrol altına alınması ve tedavi stratejilerin bu faktörler üzerine yoğunlaştırılması akut böbrek hasarı gelişimini önlemede etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
After surgical procedures, acute renal failure incidence is estimated approximately %1, however after orthopedic surgical procedurs it can be reached %9.1. Patients that undergo total joint arthroplasty are generally older and obese, and more likely to have comorbid conditions like diabetes mellitus, hypertension, chronic renal failure and they are on multiple medications. Development of postoperative acute kidney injury, to extend the duration of hospitalization , to increase the cost, also lead to increased patient morbidity and mortality. The aim of this prospective study was to describe acute renal failure incidence and to identify risk factors for acute renal failure after joint arthroplasty. We analyzed 126 patients who underwent joint arthroplasty in our center between January to July 2013. Patients's preoperative characteristics, drugs which were used by patients, comorbid diseas, intraoperative and postoperative changes have been addded analyses. The cohort consisted of 96 (% 76,2) women and 30 (% 23,8) men, knee / hip arthroplasty: 86 (% 68,3) / 40 (% 31,7), Timing of the operation, elective / urgent: 115 (% 91,3) / 11 (% 8,7). Eleven of 126 (11/126- % 8,7) patients developed acute renal failure. Four of the 11 patients underwent urgent surgery (4/11, % 36,4) , developed acute renal failure, so in emergency operations acute kidney injury incidance higher than electif operations. Then considered as etiological; development of acute kidney injury is affected due to multifactorial saw. The most common reasons were infection (surgical field, pulmoner infection), pulmonary thromboembolism and hemodynamic instability which was improved due to cardıovasculer complications. In regression analyses, preoperative proteinuria (dipstick ≥+1) and postoperative infection development were determined as independent risk factors. Acute kidney failure is a complication which is very often seemed after ortopedic hip and knee surgery. After emergency surgery, risk is significiantly higher and mortality and morbidity increases.For this reason; evaulating risk factors which could caused of acute kidney failure, taking control of preoperative fixed factors and condensing of theraphy for these reasons could be the guiding of to prevent the development of acute kidney failure.