Total diz ve kalça artroplastisinde hiperbarik ropivakain kullanımının etkinliği ve güvenilirliğinin karşılaştırılması
Efficiency and reliability of hyperbaric ropivacaine in total hip and knee arthroplasty
- Tez No: 165481
- Danışmanlar: PROF.DR. SACİDE DEMİRALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Total diz ve kalça protezi operasyonları çoğunlukla yaşlılarda uygulanan mortalite ve morbiditesi yüksek girişimler olup, hemodinamik stabiliteyi en az etkileyen anestezi yöntemi ve anestezik ilaç seçimi hayati önem taşımaktadır. Spinal anestezide, uzun yıllardır kullanılan standart LA ajan olan bupivakain etkin, uzun etkili bir LA olmasına rağmen, kardiyotoksisite ve SSS yan etkileri gibi olumsuz etkileri mevcuttur. Aynı zamanda bupivakain gibi uzun etkili, efektif olan; ama toksisite ve yan etkisi daha az yeni bir LA olan ropivakainin kullanımı gündeme gelmiştir. 120 hasta rastgele dört gruba ayrılarak, spinal anestezi tekniği ile 15 mg hiperbarik bupivakain, 15mg hiperbarik ropivakain, 15mg izobarik bupivakain ve 15mg izobarik ropivakain kullanıldı. Hastalar belirli aralıklarla intraoperatif dönemde;hemodinamik parametreler (arteriel kan basıncı, kalb hızı), duyusal blok (bilateral pinpirik),blok başlangıcı süresi, Tl O duyusal bloğa ulaşma süresi, Tl O ve L2'e gerileme zamanı, motor blok (bromaj skalası) başlangıcı motor blok bromaj skalasının 3 olduğu zaman takip edildi.bu hastalar aynı zamanda spinal sonrası ilk 20 dakikada 5 dakika aralıklarla hipotansiyon, bradikardi, bulantı ve kusma açısından cerrahi süresince de hipotansiyon, bradikardi, bulantı, kusma, ajitasyon ve intraoperatif ağrı açısından, son olarak da postoperatif ilk 24 saatte baş ağrısı, bulantı kusma, idrar retansiyonu ateş ve hipotansiyon açısından değerlendirildiler. Hiperbarik veizobarik ropivakain gruplarında yeterli ve kaliteli analjezi sağlanırken izobarik bupivakain grubunda 7 hastada hiperbarik bupivakain grubunda l hastada intraoperatif ağrı olması üzerine genel anesteziye geçilmiştir. Yüksek sensorial bloğun en az görüldüğü grup hiperbarik ropivakain grubu olmuştur. Buna bağlı olarak hemodinamik stabiliteyi en az etkileyen, hipotansiyon ve bulantı ve kusmanın en az görüldüğü intraoperatif ağrının hiç görülmediği grup da hiperbarik ropivakain grubudur. En hızlı motor ve sensoriyal blok başlangıcı ve yüksek sensorial blok 45hiperbarik bupivakain grabunda ortaya çıkmıştır. Hipotansiyon, bulantı, kusma ve diğer yan etkilerin en fazla görüldüğü grup da hiperbarik bupivakain grubu olmuştur. Sonuç olarak kullanılan ilaç dozu ve barisitesi, hastanın pozisyonu ve çalışılan populasyonun özellikleri, motor ve sensoryal blok kalitesi ve süresini etkilemektedir. Gruplar içerisinde hiperbarik ropivakain grubunda yüksek sensoryal blok insidansının daha az, buna bağlı olarak da kardiyovaskuler yan etkilerin en az ortaya çıktığım gördük. Duyusal blok gerileme ve ilk analjezik ihtiyacının en uzun olduğu grup ise, izobarik ropivakain grubu olmuş. Bunun nedenin ise, kullanılan izobarik ropivakainin daha yüksek dozda kullanılmasına bağlı olduğunu düşünmekteyiz. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY As total knee and hip artroplasty are mostly attempted on the elderly and, therefore are with high rate of mortality and morbidity, choice of anesthesia method and the drug that least affects the hemodynamic stability and anesthetic medicine is of vital importance. We planned that study to show if hyperbaric ropivacaine may be an alternative to hyperbaric bupivacaine for orthopedic surgery in the elderly. 120 patients were divided into four groups and 15 mg hyperbaric bupivacaine, 15 mg hyperbaric ropivacaine, 15 mg isobaric bupivakain and 15 mg isobaric ropivacaine were used. Patients were observed at certain intervals at intra-operative period for hemodynamic parameters, sensorial block, and motor block. Patients were also evaluated in terms of hypotension, bradycardia, nausea, vomiting, agitation, and intra-operative pain as well as headache nausea vomiting, urine retention, fever and hypotension in the first postoperative 24 hours. While sufficient anesthesia were obtained in hyperbaric and isobaric ropivacaine groups, general anesthesia was applied upon detection of 7 patients with hyperbaric in the isobaric bupivacaine group and 1 with intra-operative pain in the bupivacaine group. The group in which high sensorial block was observed least was hyperbaric ropivacaine group. Depending on this, the group affecting hemodynamic stability in the least, and in which hypotension, nausea and vomiting were observed least, and with no intra operative pain observed was hyperbaric ropivacaine group. Fastest motor and sensorial block beginning and high sensorial block were observed in hyperbaric group. The group in which hypotension, nausea, vomiting and other side effects were seen most was hyperbaric bupivacaine group. Consequently, as it was observed among the groups that high sensorial block incidence was less in the hyperbaric ropivacaine group, and accordingly, the fewest cardiovascular side effects; hyperbaric ropivacaine may be the choice of drug for geriatric patients. 47