Fallot tetralojisinde tam düzeltme ameliyatından sonra kanama parametrelerindeki değişikliklerin incelenmesi
Detection of the hematologic parameters after the total correction of tetralogy of fallot
  1. Tez No: 193970
  2. Yazar: İRFAN TAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ YENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZETSiyanotik konjenital kalp hastalıklarında klasik koagülasyon testleriyle operasyonsonrası dönemde düzelmeler saptandığı gösterilmiştir. Fakat literatürde spesifik olarak FallotTetralojisi olan hastalardaki kanama bozuklukları ve bu bozuklukların ameliyat sonrasıdeğerlerinin tromboelasstograf ile incelendiğine yönelik çalışma bulunmamaktadır. Bizde buçalışmamızda Fallot Tetralojisi tanısı alan ve tam düzeltme operasyonu planlananhastalarımızın, preop ve postop birinci gün rutin lâboratuar tetkiklerini ve tromboelastografdeğerlerini inceleyerek cerrahi defektin onarımı sonrası erken dönem hematolojikparametrelerinde düzelme olup olmadığını araştırmak istedik.Ocak 2006-Ekim 2006 tarihleri arasında yaşları 18 ay ile 84 ay arasinda olan 10 çocukprospektif olarak değerlendirmeye alındı. Hastalardan ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasıbirinci günde kan örnekleri alındı.Klasik kanama testleriyle T0 anında önemli bir bozukluk saptanmazkentromboelasstograf ın INTEG değerlendirmesinde 9 hastada R değerinde uzama, 9 hastada Kdeğerinde uzama, 8 hastada alpha değerinde azalma saptanıp 8 hastada R ve K değerindeuzama olup alpha değerinde azalma saptandı. EXTEG de ise 9 hastada R parametresindeuzama saptandı. T1 anı ile kıyaslandığında ise klasik kanama parametrelerinde uzamagörülürken tromboelasstograf parametrelerinden K ve alpha değerlerinde anlamlı düzelmelersaptandı.Sonuç olarak T0 anında fallot tetralojili çocukların pıhtılaşma faktörlerinde vetrombosit fonksiyonlarında bozukluklar saptandı. Klasik kanama testlerinde T1 anındabozulma saptanırken tromboelastograf parametrelerinde trombosit fonksiyonları ve pıhtılaşmafaktörleri üzerindeki negatif etkinin kalktığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAfter the correction of cyanotic congenital heart diseases, improvement of thehematologic parameters has been established. However, there is no study in the literaturespesifically about the tetralogy of Fallot (TOF) and the hematologic parameters of TOFpatients, studied with tromboelastography before and after the surgery. In this study; we haveexamined the progress of the hematologic parameters after the total correction of TOF byusing the routine laboratory tests and tromboelastography.10 children between 18-84 months, are included to this study during january 06 andoctober 06. Preoperative and postoperative first day blood samples are taken from thepatients.Some abnormal results were found by tromboelastography which could not be identifiedby the classical test at To. In INTEG; R parameter got longer in 9 patients, K parameter gotlonger in 9 patients whereas alpha parameter decreased in 8 patients. R and K parameters gotlonger and alpha parameter decreased in 8 patients. In EXTEG R parameter got longer in 9patients. At T1, classical coagulation parameters got longer where as K and alpha parametersof tromboelastography got better.As a result; some abnormalities in coagulation factors and platelet functions of TOFpatients have found by tromboelastography. At T1, abnormalities have been established byclassical coagulation tests where tromboelastography demonstrate the improvement of theplatelet and coagulation parameters.