Tip II diyabetes mellitusta serum VEGF ile albuminüri, sitokinler, kan basıncı ve serum kreatinin arasındaki ilişki
The relationship between serum VEGF, albuminuria, cytokines. blood pressure and serum kreatinin in type 2 diabetic patients
- Tez No: 193969
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KARAYAYLALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETTip 2 Diyabetes Mellitusta Serum Vegf, Albüminüri, Sitokinler, Kan Basıncı Ve SerumKreatinin Arasındaki lişki.Diyabetik mikrovasküler komplikasyonlar diyabette erken mortalite ve morbititenin ençnemli nedenidirler. Vasküler endotelyal büyüme faktorü (VEGF) diyabetik mikrovaskülerkomplikasyonların patogenezinde rol oynayan etkili çok fonksiyonlu bir sitokindir. Biz tip 2Diyabetes mellitusta diyabetik nefropatili ve retinopatili hastalarda serum vasküler endotelyalbüyüme faktörü ve proinflamatuvar sitokinlerin olası ilişkisini araştırdık.Çalışmaya yaş ortalamaları 56 ± 8,8 yıl olan 31' i erkek, 38'i kadın olan toplam 69 bireyalındı. Diyabet süresi 8,5±5,8 yıl idi. Hastalar kontrol ( grup 1, n=12), normoalbüminürik diyabet(grup 2, n=23), ), mikroalbüminürik diyabet (grup 3, n=21), makroalbüminürik diyabet (grup 4,n=13) olarak dört gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Relationship Between Serum Vegf, Albuminuria, Cytokines, Blood Pressure AndSerum Kreatinin In Type 2 Diabetic PatientsDiabetic microvascular complications are the major causes of morbidity and early mortalityin diabetes. Vascular endothelial growth factor (VEGF) is a potent multifunctional cytokinewhich plays a key role in the pathogenesis of diabetic microvascular complications.We examined the possible association of the serum vascular endothelial growth factor and proinflammatory cytokins with diabetic nephropathy and retinopathy in type 2 diabetes patients.In this study we anayzed 31 male and 38 female, total 69 individuals in the avarage age of56±8,8 years. Diabetes duration was 8,5±5,8 years . Patients are separated into four grups; control(gruop 1, n=12), normoalbuminurik diabetic (group 2, n=23), microalbuminurik diabetic (group3, n=21), macroalbuminurik diabetic (group 4, n=13). Serum vascular endothelial growth factor,tumor necrosis factor- α, interleukin-1, interleukin-6 and interleukin-10 concentrations weremeasured by elisa technique.