Primer hipertansiyonu olan hastalarda endotel disfonksiyonu ve serum vasküler endotelyal growth faktör düzeyleri
Endothelial dysfunction and serum vascular endothelial growth factor levels in patients with primary hypertension
  1. Tez No: 193971
  2. Yazar: BÜNYAMİN SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KARAYAYLALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Endotel disfonksiyonu ve ateroskleroz, hipertansif hastalarda sık görülenproblemler olup zamanla ilerleyerek dokularda iskemiye zamanla kardiak, renal vevasküler hasarlanma yapabilir. Vasküler endotelyal growth faktör endotel hücreproliferasyonu ve anjiogenezi indükleyen multifonksiyonel bir peptiddir. Hipertansiyondabozulmuş vasküler büyüme ve artmış plazma vasküler endotelyal growth faktör seviyeleribildirilmiştir. Bununla birlikte vasküler endotelyal growth faktörün hipertansif vaskülerhasar gelişimindeki rolü tam olarak açığa kavuşmamıştır. Biz bu çalışmada serum vaskülerendotelyal growth faktör düzeyleri ile endotel fonksiyonu ve vasküler hasar arasındakiilişkiyi gözlemeyi amaçladık.Çalışmaya izole primer hipertansiyonu olan 66 hasta (34 bayan ve 32 erkek, yaşortalaması 43,2±13,4 ) ve 23 sağlıklı birey (10 erkek ve 13 bayan, yaş ortalaması49,3±12,6) alındı. Bu hastalarda serum vasküler endotel growth faktör düzeylerine veendotel fonksiyonlarına bakıldı ve birbirleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Endothelial dysfunction and atherosclerosis are frequent pathologies seen amonghypertensive patients and may progressively lead to tissue ischemiaand cardiac, renal andvascular injury progressively. Vascular endothelial growth factor is multifunctional peptideinducing cell proliferation and angiogenesis. Abnormal vascular growth and increasedplasma vascular endothelial growth factor levels has been reported in hypertensivepatients. However the role of vascular endothelial growth factor in pathogenesis ofvascular injury has not been clearly established. In this study we aimed to show serumvascular endothelial growth factor levels correlate with endothelial function, serumvascular endothelial growth factor levels and vascular injury.Patients with isolated primary hypertension included in the study. Sixty six patients(34 female, 32 male, with mean age of 43,2±13,4 years) and 23 healthy controls (10 male,13 female, with mean age of 49,3±12,6 years) enrolled the study. We measured andcompared serum vascular endothelial growth factor levels and endothelial function in thesepatients.