Kalça artroplasti ameliyatlarının pulmoner sistem üzerindeki etkileri
Pulmoner effects of hip artroplasty
  1. Tez No: 193980
  2. Yazar: AHMET DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. SERDAR NECMİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada geriatrik hastalarda lökomotor sorunların ve kalçaartroplastisinin (çimento kullanılan) pulmoner fonksiyonlar üzerine etkisi araştırıldı.Hastalar ve yöntem: Artroplasti planlanan yaklaşık 100 geriatrik hastayasolunum fonksiyon testleri uygulanmaya çalışıldı. Hastaların yarısıyla kooperasyonsağlanabildi. Preoperatif, postoperatif ilk hafta, 3. ve 6. aylarda test sonuçları 30hastada elde edilebildi. Çalışma bu 30 hasta ile yapıldı. Hastalar 61-88 yaş arasında18 bayan, 12 erkek hastadan oluşmaktaydı.Hastalara endikasyonlarına göre modüler, bipolar ve total eklem artroplastisiuygulandı. Preoperatif, postoperatif ilk hafta, 3. ve 6. aylarda solunum fonksiyontestlerinde vital kapasite (VC), zorlu vital kapasite (FVC), 1. saniyedeki zorluekspiratuar hacim (FEV 1 ), FEV1/ FVC, FVC' nin orta fazındaki ortalama zorlu (FEF 25-) ve zirve ekspiratuar (PEF) akım oranları ölçüldü ve kaydedildi. Bu değerler aynı75yaş, kilo ve boyda sağlıklı bireylerde beklenen değerlerin yüzdelikleri haline çevrildi.Hastaların kalça skorları Harris (modifye) kalça skalasına göre ölçüldü 3. ve 6.aylardaki değerler kaydedildi. İstatistikû değerlendirme için SPSS paket programkullanıldı.Bulgular: Hastalarda klinik olarak solunum sıkıntısı olmamasına rağmen eldeedilen fonksiyon testleri verilerine göre kombine (restriktif+obstrüktif) tipte birpulmoner patolojinin mevcut olduğu görüldü.Preoperatif, postoperatif, 3. ve 6. aylardaki değerler istatistikû olarakkarşılaştırıldı. Postoperatif dönemde test sonuçları kötüye gitti fakat sonraki dönemdelökomotor sorunun çözülmesi, mobilizasyon ve rehabilitasyon sayesinde istatistikûolarak anlamlı olan bir düzelme tespit edildi.Sonuç: Lökomotor sistem sorunları neden oldukları ağrı ve immobilizasyonlayaşlı hastada solunum fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Artroplastikcerrahininde pulmoner sistem üzerinde olumsuz etkileri vardır. Fakat lökomotorproblemin uygun bir şekilde çözümü ve yaşam aktivitelerinin geri kazanılmasısolunum fonksiyonlarını da olumlu yönde etkiler.
Özet (Çeviri)
SUMMARYObject: İn this study; locomotor complaints and affect of arthroplastic (use ofcement) surgery researched on pulmonary functions of geriatric patients.Patients and method: Respiration function test have performed onapproximately 100 geriatric patients who planned artroplastic surgery. Half of thepatients have cooperated. Preoperative, postoperative at first week, in 3rd and 6thmonths test results have received on 30 patients. Study has carried out with this 30patients. The patients were between 61 to 88 age group, as 18 female and 12 male.According to indications, modular, bipolar and total joint arthroplasty hasapplied to patients. Respiration function tests; vital capacity (VC), forced vitalcapacity (FVC), in one second forced expiratory volume (FEV 1 ), , FEV1/ FVC, FVCmid phase average(FEF 25-75 ) and peak expiratory (PEF) current (flow) ratios hasmeasured and registered in Preoperative, postoperative first week 3rd and 6thmonths. These values have converted in to percentage form as expected, amonghealthy persons at same age, weight and height. Patient?s hip scores measuredaccording to Harris (modify)hip scale and 3rd and 6th months values registered.SPSS software package has been used for statistical assessment.Findings: Clinically, in spite of there was no respiration problem of patient?s.according to test results function values, combine (restrictive + obstructive) type ofpulmonary pathology has accrued.Preoperative, postoperative, 3rd and 6th month?s values comparedstatistically. During Postoperative period, test results shown negative. But in laterperiod, statistically significant progress has been accrued with help of mobilisationand rehabilitation as solution to locomotor problem.Result: Locomotor system problems have affected geriatric patient?srespiration functions in negative way because of pain and immobilisation. AlsoArthroplastic surgery has negative affects on pulmonary system. But appropriate wayof solution to locomotor problem, affects gaining back daily routine activities andrespiration functions in positive way.