Latent tüberküloz infeksiyonunun tanısında tüberkülin deri testi ile spesifik T hücre temelli bir test olan T-spot? .TB yönteminin karşılaştırılması
Comparision of tuberculin skin test and T-spot? .TB test in detection of latent tuberculosis infection
  1. Tez No: 193981
  2. Yazar: ERDAL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCER ÖZEKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETTüberküloz infeksiyonun epidemiyolojisinde, LTBI' nun önemi çok büyüktür çünküLTBI' luların yaklaşık %10'unda hayatlarının bir döneminde aktif tüberküloz hastalığıgelişmektedir. Ancak; LTBI' nun tanısında, yüzyılı aşkın bir süredir kayda değer bir gelişmemeydana gelmemiştir. Tanıda duyarlılığı, özgüllüğü ve yorumlanması halen daha tartışmalıolan TDT kullanılmaktadır. Yakın zamanda tanımlanan, M. tuberculosis'in RD1 genbölgesinde kodlanan spesfik antijenlere karşı oluşan immun yanıt ile ilgili çalışmalarda umutverici sonuçlar elde edilmektedir.Çalışmamızda; RD1 gen bölgesinden elde edilen ESAT-6, CFP-10 proteinlerine karşıimmun yanıtla oluşan IFNγ, ELISPOT yöntemiyle araştırılmıştır. Bu amaçla, ?T-SPOT™.TB? (Oxford İmmunotec Ltd. Oxon/England) ticari kitleri kullanılmıştır. Elde edilensonuçlar aynı deneklere uygulanan TDT sonuçlarıyla kıyaslanmıştır.Çalışmamızda tüberküloz infeksiyonu tanısında, T-SPOT™.TB testinin TDT' denanlamlı olarak, daha duyarlı (%92.9, %78.6) ve özgül (%89.3, %46.4) olduğu saptandı. Riskgruplarında BCG ile TDT arasındaki uyum (%57.4), BCG ile T-SPOT™.TB arasındakiuyumdan (%27.0) daha yüksek bulundu. Testler arasındaki en yüksek uyum, aktif akciğertüberkülozlu olguların bulunduğu Grup 1'de %85.7 (K= 0.681, p0.05)) anlamlı olarak daha yüksek olaraksaptandı.Sonuç olarak; ülkemizde olduğu gibi aşılamanın rutin olarak yapıldığı ülkelerde; TDTile birlikte ve/veya TDT' nin doğrulanması amacıyla uygulanabileceği, yüksek riskgruplarında TDT ile BCG arasındaki pozitif uyumun (%41.0) yüksek olması nedeniyle, T-SPOT™.TB testinin yapılmasının uygun olacağı, klinik olarak tüberküloz düşünülen ancakdirek mikrobiyolojik yöntemlerle (Direkt mikroskobi, kültür) tanı konulamayan vakalardayüksek duyarlılığı ve özgüllüğü nedeniyle tanıda faydalanılabileceği, düşünülmüştür.38
Özet (Çeviri)
SUMMARYLTBI is very important in the tuberculosis infection epidemiology because 10% ofLTBI have an active tuberculosis infection in a period of their life. There has been noimprovement in the diagnosis of LTBI for more than a century. TDT whichs? specificitysensitivity and explication is contentious is used in the diagnosis. The result of the studiesthat the immune response to RD1 gene region spesific antigens to M. tuberculosis is hopefuland has been identified newly.IFNγ which occurs by an immune response to RD1 gene region proteins ESAT-6,CFP-10 is analyzed with ELISPOT in our study. For this aim, ?T-SPOT™ .TB? (Oxfordİmmunotec Ltd. Oxon/England) commercial kits were used. The derivated results werecompared with the TDT results of the same subjects.In this study, we determined that T-SPOT test is significantly more sensitive (92.9%,78.6%) and more spesific (89.3%,46.4%) than TDT in diagnosis of tuberculosis infection.Among the risk groups, the concordance rate detected between BCG and TDT (57.4%) washigher than the one between BCG and T-SPOT(27%). The highest concordence rate amongthe tests was detected as 85.7% (K= 0.681 (p 0.001)) in Group 1 which was including activepulmonary tuberculosis cases. Despite, the low concordance rate between the two tests inGroup 3 (63.3% (K=0.305 (p=0.006)), this rate was significantly higher than the rate inGroup 2 .( 53.6 % (K= 0.011 p 0.05)).Consequently, among the countries like us where the vaccination is routinly applied,this test may be used with TDT or to confirm TDT results, because of the high positiveconcordance rate (41.0%) between the TDT and BCG among the high risk groups, theapplication of T-SPOT™.TB test is appropriate and when the diagnosis is clinicallypredicted but could not be diagnosed by microbiological assays (direct microscopy, culture)it is thought that the application is useful because of high sensitivity and specifity.39