Kronik lenfödemin kırık iyileşmesine etkisi(ratların tibiasında deneysel çalışma)
The effect chronic lymphedema on fracture regeneration(expermentally researc in rats)
  1. Tez No: 193982
  2. Yazar: ABUZER ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kronik lenfödemin kırık iyileşmesi üzerine etkisi ratlardadeneysel olarak araştırıldı.Materyal metod: Çalışmamızda ağırlıkları 200-250 gram olan 30 adet ratkullanıldı. Her grupta 15 rat olacak şekilde iki grup oluşturuldu. Her iki gruptan üçeradet rat deney süresince telef oldu.GRUP 1(n=12): Lenfödem grubu; İki gruba ayrıldı.GRUP 1A(n=6):Biyomekanik analiz için kullanılanlar.GRUP 1B(n=6):Histopatolojik analiz için kullanılanlar.GRUP 2(n=12):Kontrol grubu; İki gruba ayrıldı.GRUP 2A(n=6): Biyomekanik analiz için kullanılanlar.GRUP 2B(n=6): Histopatolojik analiz için kullanılanlarKanter ve arkadaşlarının An Experimental Model For Chronic Lymphedemaisimli çalışma protokolü kullanılarak lenfödem oluşturuldu. İngüinal bölgeden lenfnodu disseksiyonu yapıldıktan sonra femoral ven ligatüre edildi. Cerrahi sonrasıeksize edilen cilt dudakları arada 10 mm'lik aralık kalacak şekilde açık bırakılıplenfödem oluşturuldu.Lenfödem oluşturulduktan iki hafta sonra her iki grup tibia orta diafizinde kırıkoluşturularak intramedüller tespit uygulandı.
Özet (Çeviri)
Object: In this study the effect of chronic lymph edema on fractureregeneration was experimentally researched in rats.Method and material: In our study we used 30 rats that weigh 200-250grams. Two subgroups of 15 rats were performed. Three rats have died in eachgroup in the period of the experiment.Group 1 (n=12): the lymph edema group .It was divided into two subgroups.Group 1A (n=6): rats used for biomechanical analysis.Group 1B (n=6): rats used for histo pathologic analysis.Group 2(n=12): the control group. It was divided to two subgroups.Group 2A (n=6): rats used for biomechanical analysis.Group 2B (n=6): rats used for histo pathologic analysisThe protocol of Canter et all which is named as an experimental model forchronic lymph edema was used to perform chronic lymph edema. The femoral veinwas ligatured after dissection of lymph nodes in inguinal region. After surgery theexcised skin sides were leaved 10mm apart to perform chronic lymph edemaTwo weeks after performing lymph edema, fractures were performed in themedial diaphysis of tibia in each group and intra-medullar fixation was used in thesefractures.