Streptozotosin (STZ)ile indüklenen diyabetin blastosist, embriyonik kök hücreleri gelişimi ve invitro spontan histogenezise etkileri
The effects of diabetes mellitus to blastocyst, development of embryonic stem cells and in vitro spontanea histogenesis in streptozotocin (STZ)induced rats.
- Tez No: 193989
- Danışmanlar: PROF.DR. FİRDEVS GÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZETBu çalışmada kontrol grubu sıçanlar ile deneysel diyabet oluşturulansıçanlarda gebeliğin 5. gününde in vivo elde edilen blastosistlerin iç hücre kitlesininjelatine implantasyonu yolu ile mekanik izolasyonu sonucunda embriyonik kök hücrehatları elde edildi. Her iki grupta elde edilen embriyonik kök hücrelerin spontanfarklılaşma güçleri araştırıldı. Sıçanlarda deneysel diyabet, streptozotosinin (STZ)60mg/kg'lık tek doz intraperitonal enjeksiyonu ile indüklendi. Çalışmada diyabetlisıçanlardan elde edilen blastosist sayıları ile embriyonik kök hücre eldesi ve oranlarıkontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAt this study , the lines of embryonic stem cell are carried in terms of the ratsthat are in checkover group with the rats that are formed diabetes by the way ofblastosists, gained in vivo in the fifth day of the gestation , by dint of implantation ofintercellular to jelly with as a result of mechanical insulation. In both of the groupsachieved features of embryonic stem cell?s the potency of spontaneous differantiationhave been searched. The empirical diabetes to rats has been induced by intraperitonalinjection by one dose as 60mg/kg streptozotocin (STZ). Moreover, at the study, thenumber of blastosists, which are achieved from diabetic rats, with the carry and rate ofembryonic stem cells have been confronted with the checkover group. Besides efficacyof diabetes in terms of enhanced in vivo blastosists , the opposite efficacy of thepostimplante phase development have been displayed by the assessment of potency ofspontaneous diversification embryonic the stem cells?, which are achieved fromblastosists, with inverted microscope as morphological.Our findings are highlighted that in terms of diabetes the foundation of thenoticeable imperfections of cell differentiation, including cardiyomyosit muscles andadipogenezis, which are derived from mezenkimal cell differentiation, has been laid byexposed to high level of glucose during the first weak of development , that is before theown development period, and those non-recyclable detriments can not be removed inthe later development periods by dint of the controlling of diabetes. Thanks to thisstudy, it is be pioneered embryonic stem cells can be the momentous supporting thingfor all known natal anomalies, which their etiology and clinical result are well-known,by introducing which embryonic/ fötal period and/or which expedient is efficient interms of development of preventive or therapeutic minutes.ii