Streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulmuş sıçanların hipokampuslerinde konneksinlerin araştırılması
Investigation of connexins in the hippocampuses of streptozotocin-induced (STZ) diyabetes rats
- Tez No: 940609
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Diyabet, sadece periferik sistemde değil, merkezi sinir sisteminde de yapısal ve işlevsel değişikliklere yol açan sistemik bir hastalıktır. Diyabetin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri, nörodejeneratif süreçler açısından daha fazla ilgi görmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, özellikle tip 1 diyabet modeli oluşturmak amacıyla streptozotosin (STZ) ile indüklenen diyabetin, hipokampus gibi öğrenme ve hafıza ile ilişkili beyin bölgelerinde nörodejeneratif değişikliklere neden olabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, hipokampus gibi öğrenme ve bellekle ilişkili beyin bölgeleri diyabetin nöropatolojik etkilerine karşı hassas yapılardır. Gap junction proteinleri olan aynı zamanda hipokampusun fizyolojik işleyişinde önemli rol oynayan konneksinler, özellikle konneksin 43 gibi alt tipler, nöronlar arası iletişim, hücresel bütünlük ve sinaptik plastisite açısından kritik roller üstlenmektedir. Yapılan çalışmalar, diyabetin konneksin ekspresyonunu değiştirebileceğini ve bu değişikliklerin bilişsel işlev bozukluklarıyla ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada deneysel olarak streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulmuş sıçanların hipokampüslerinde konneksinler ve etki mekanizmalarının araştırılması amaçlanmıştır. Deneyde 48 adet Wistar albino suşu erkek sıçan (180-200 gr, 2 aylık) kullanıldı. Sıçanlar rastgele ve eşit olarak; diyabet grubu (50 mg/kg streptozotosin i.p. n: 16), sham grubu (sitrat tamponu ph; 6 i.p n: 16) ve kontrol grubu (n: 16) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. STZ uygulaması yapılarak Tip I diyabet oluşturuldu. Hayvanlar aç bırakılarak kuyruk venalarından kan alındı ve kan glukoz seviyeleri ölçüldü. Deney 40 günde tamamlandı. Akabinde açık alan ve Y-Maze Davranış Testleri uygulandı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından hayvanlar sakrifiye edildi. Bouin tespit solüsyonu ile perfüzyon yapılarak beyinleri çıkarıldı. Beyin dokularından 4 µm kesitler lam üzerine alındıktan sonra dokuları detaylı görüntüleyebilmek amacıyla peroksidaz immünohistokimya boyama yöntemi uygulanarak CX26, CX29, CX32, CX36, CX43, CX45, CX46 antikorları kullanıldı. Kontrol, sitrat ve diyabet gruplarındaki hayvanların hipokampüslerinden elde edilen boyanmış kesitler araştırma mikroskobu ile incelendi. Cx43'te glial hücrelerde (özellikle astrositlerde) belirgin bir ekspresyon (p0.05). CX32'de kontrol grubunda hipokampüs damar çevresinde, sitrat grubunda sinir liflerinde zayıf ekspresyon (p0.05). CX29'da kontrol grubu dentate gyrus hücre duvarları sitoplazmasında az miktarda ekspresyon (p0.05).
Özet (Çeviri)
Diabetes is a systemic disease that causes structural and functional changes not only in the peripheral system but also in the central nervous system. The effects of diabetes on the central nervous system are of greater interest in terms of neurodegenerative processes. Studies conducted in recent years have shown that diabetes induced by streptozotocin (STZ), especially in order to create a type 1 diabetes model, can cause neurodegenerative changes in brain regions associated with learning and memory, such as the hippocampus. In this context, brain regions associated with learning and memory, such as the hippocampus, are sensitive structures to the neuropathological effects of diabetes. Gap junction proteins, connexins, especially subtypes such as connexin 43, which play an important role in the physiological functioning of the hippocampus, play critical roles in terms of communication between neurons, cellular integrity, and synaptic plasticity. Studies have shown that diabetes can alter connexin expression and that these changes may be associated with cognitive dysfunction. The aim of this study was to investigate connexins and their mechanisms of action in the hippocampus of rats experimentally induced with streptozotocin (STZ) for diabetes. 48 male Wistar albino rats (180-200 g, 2 months old) were used in the experiment. The rats were randomly and equally divided into 3 groups as diabetes group (50 mg/kg streptozotocin i.p. n: 16), sham group (citrate buffer pH; 6 i.p n: 16) and control group (n: 16). Type I diabetes was induced by STZ administration. The animals were fasted and blood was taken from their tail veins and blood glucose levels were measured. The experiment was completed in 40 days. Then, open field and Y-Maze Behavioral Tests were applied. After the procedures were completed, the animals were sacrificed. The brains were removed by perfusion with Bouin fixative solution. After 4 µm sections were taken from brain tissues on slides, peroxidase immunohistochemistry staining method was applied and CX26, CX29, CX32, CX36, CX43, CX45, CX46 antibodies were used in order to visualize the tissues in detail. Stained sections obtained from the hippocampi of animals in control, citrate and diabetes groups were examined with a research microscope. In Cx43, a significant expression was seen in glial cells (especially in astrocytes) (p0.05). In CX32, weak expression was observed around the hippocampus vessels in the control group and in the nerve fibers in the citrate group (p0.05). In CX29, there was a low amount of expression in the cytoplasm of the dentate gyrus cell walls in the control group (p0.05).