Toplum tarafından sık olarak tüketilen gıdaların üretiminde kullanılan bazı pestisitlerin nitrozo bileşikleri ile oluşturulan meme kanserlerinin gelişimine etkisi
The effect of some pesticides, used in production of foods which consumed frequently by public, on the development of mammary tumors formed by nitroso compounds
  1. Tez No: 194010
  2. Yazar: RECAİ OĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER FARUK TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 782
Özet
Gıdalarda bulunabilen pestisit ve nitritlerin etkileri genelde tek tekaraştırılmakla birlikte tüketilen gıdalarda ve günlük diyette bunlar biraradabulunabilmekte ve kombine sağlık etkileri gösterebilmetkedir. Biz çalışmamızdayaygın olarak kullanılan bir pestisit olan endosülfan ile yine özellikle et ürünlerindeyaygın olarak kullanılan nitratlı bileşiklerden vücut içinde veya salamura ortamındameydana gelebilen N-Nitroso-N-Metilüre'nin birlikte alınması durumunda meydanagelebilecek ortak etkiyi ortaya koymayı amaçladık. Bu amaçla endosülfanın NMU'nunSprague Dawley türü dişi sıçanlarda neden olduğu ileri sürülen meme kanserigelişimine etkisini incelemeyi planladık.Çalışmada 90 adet dişi Sprague Dawley sıçan kullanılmıştır. Deney hayvanlarıher biri 30 sıçandan oluşan üç gruba ayrılmıştır. Birinci gruba 19ncu gün tek dozintra-peritoneal (i.p.) endosülfan + 21nci gün tek doz NMU; ikinci gruba 60 günsüresince içme suyuyla endosülfan + 21nci gün tek doz NMU ve üçüncü gruba isesadece 21nci gün tek doz NMU uygulanmıştır. Deney hayvanları 90 gün süresincegenel durum, memede kitle gelişimi, günlük su tüketimi ve haftalık ağırlık artışıaçısından takip edilmiştir. Çalışma sonunda hayvanlara anestezi uygulanarak ayrıntılıbir şekilde incelenmiş ve meme dokularından ve batın içi organlarından örnekalınmıştır.
Özet (Çeviri)
Pesticides and nitrites which could be available in foods are generallyinvestigated individually, althoug they could be found in foods together and exhibitcombined ehath effects. In this study we aimed to determine the combined effects ofendosulfan which is a commonly used pesticide and N-nitroso-N-methylurea (NMU)which could be formed in brine or also in body from nitrites which is commonly usedin meat. For this purpose, we planned to study the effect of endosulfan on NMUinduces mammary cancer development.Ninety female Sprague Dawley rats had been used in the study. Laboratoryanimals were divided three groups which consisted 30 animals. The first group took asingle dose endosulfan intraperitoneal (ip) on 19th day and a single dose NMU ip on21 day, the second group took endosulfan by their drinking waters for the first 60days of their life and a single dose NMU ip on 21 day, and the third group took only asingle dose NMU ip on 21 day. Animals were controlled for their general healthstatus, mammary mass develeopment, daily water consumption and weekly weightgain.