Preoperatif glikoalkaloid içeren gıda tüketiminin süksinilkolin'in oluşturduğu nöromusküler blok ve anestezi derlenmesine etkisi
Effect of preoperative consumption of glykoalcaloid containing nutrients on neuromuscular block mediated by succinylcholine and recovering from anesthesia
- Tez No: 194012
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZİZE BEŞTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
1. ÖZETPreoperatif Glikoalkaloid İçeren Gıda Tüketiminin Süksinilkolin'in OluşturduğuNöromusküler Blok ve Anestezi Derlenmesine EtkisiGenel anestezi uygulamasında kas gevşeticiler entübasyon ve cerrahi işlemikolaylaştırır. Günümüzde kullanılan tek depolarizan kas gevşetici süksinilkolin olup,metabolizmasında butirilkolinesteraz önemlidir. Glikoalkaloidler asetilkolinesteraz vebutirilkolinesterazın ikisini de inhibe ederler. Çalışmamızda preoperatif patates ve diğerglikoalkaloid içeren gıda tüketiminin süksinilkolinin oluşturduğu nöromusküler blok veanestezi derlenmesine etkisini araştırmayı amaçladık.Fakülte etik kurul onayı alınarak, ortalama iki saat sürmesi beklenen, ASA I-IIrisk grubundan, yaşları 20 -50 arasında 44 olgu çalışmaya alındı. Olgular rastgeleglikoalkaloid grubu (Grup GA, n=21) ve kontrol grubu (Grup K, n=23) olarak iki grubaayrıldılar. Her iki grup için preoperatif gıda alımının diyetisyen tarafından hazırlananprotokole uygun olması sağlandı. GA grubundaki olguların operasyondan önceki günve açlık süresininden önceki öğünde glikoalkaloid içeren gıdalar ve bir porsiyon patates(200-400 mg); kontrol grubundaki olguların ise glikoalkaloid içermeyen gıda almalarısağlandı. Olgular 6-8 saat aç bırakılıp, 0.07 mg kg-1 midazolamla premedikasyonusağlananarak, anestezi indüksiyonu tiyopental (5-7 mg kg-1), fentanil (1 µgr kg-1) vesüksinilkolin (1mg kg-1) ile sağlanıp, % 50 oksijen/hava içinde % 2.5 sevofluranlasürdürüldü. Nöromusküler blokaj TOF Watch SX monitorü ile izlendi.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACTEffect of Preoperative Consumption of Glykoalcaloid Containing Nutrients onNeuromuscular Block Mediated by Succinylcholine and Recovering fromAnesthesiaIn general anesthesia, muscle relaxing agents eases intubation and surgicalprocess. Succinylcholine is the only depolarizating muscle relaxing agent used currentlyand butirylcholinesterase is important in its metabolism. Glykoalcaloids inhibitsasetilcholinesterase and butirylcholinesterase. The aim of our study was to investigatethe effect of preoperative consumption of potatoes and other glykoalcaloid-containingnutrients on neuromuscular block mediated by succinylcholine and recovering fromanesthesia.Study was conducted with the approval of ethic commitee of Faculty. Forty foursubjects in ASA I-II risk group aged between 20-50 years old, planned for a two hourlasting elective surgery, were included in to the study. Subjects were randomly dividedinto two groups; those consuming diet containing glycoalcaloids as GA group (n=21)and those consuming diet with no glycoalcaloids as K group (n=23). Patients in GAgroup were fed with glykoalcaloid containing food and one portion of potatoes (200-400 mg) on the day prior to operation and in the last meal prior to fasting while patientsin K group were fed with food not containing glycoalcaloids. Premedication wasobtained by administration of 0.07 mg kg-1 midazolam after a fasting period of 6-8hours. Induction of anesthesia was achieved by thiopenthal (5-7 mg kg-1), fentanil (1µgr kg-1) and succinylcholine (1 mg kg-1) and maintained by 2.5 % sevofluran in 50 %Oxygen/air. Neuromuscular blockage was monitored by TOF Watch SX monitor. Formeasurement of serum butirylcholinesterase levels, five blood samples were obtained atdifferent times: during preanesthesic evaluation (basal level), 4-6 hours following to lastmeal, prior to induction, after termination of effect of succinylcholine and 24 hoursfollowing to last meal.Succinylcholine destruction time was significantly longer in GA group than in Kgroup (5.46±1.80 vs.