Hidrosefalik infantlarda BOS'ta NGF düzeyi ile bilgisayarlı beyin tomografisi bulguları arasındaki ilişki
Correlation between findings of brain tomography and the level of cerebrospinal fluid's nerve growth factor in hydrocephalic infants
  1. Tez No: 194022
  2. Yazar: MEHMET BİROL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FATİH SERHAT EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
1. ÖZETTüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de önemli bir nöro-cerrahi problem olanhidrosefalinin patofizyolojisi ve tedavi yönetimi tam olarak çözülememiştir.Hidrosefalide en yaygın kullanılan tanı yöntemi, bilgisayarlı beyin tomografisidir.Tomografi bulgularına dayanarak, Evan's indeksi, 3. ventrikül indeksi, sella mediaindeksi, ventriküler skor gibi ölçümler yapılmaktadır. En önemli tedavi protokolü iseventriküloperitoneal şantlamadır. Ancak bazen şant endikasyonu koymada vezamanlamasında şüpheler olmaktadır.Nörotropin ailesinin bir üyesi olan NGF, sinir hücrelerinde büyüme, farklılaşma,canlılığını sürdürme ve rejenerasyonda önemlidir. Hipoksi, iskemi, injuri, yaşlılığa bağlıatrofi, hidrosefali, nöbetler, nöroimmunolojik hastalıklar ve yükselmiş kafa içi basıncıgibi serebral patolojilerde, kan ve beyin omurilik sıvısında yükselmiş düzeylerdesaptanır.Çalışmamıza konjenital hidrosefali tanısı alan, 0-6 ay arası 27 hasta dahil edildi.Hastalara preoperatif ve postoperatif 3.-30. günlerde BOS alınıp, BBT çekimi yapıldı.BOS'ta Eliza yöntemiyle NGF bakıldı. BBT'de indeksler hesaplandı. Spearmankorelasyon analizine göre BOS NGF düzeyleriyle BBT indeksleri arasında korelasyonbulunamadı. NGF düzeylerindeki postoperatif 3. günde preoperatif düzeye göre artışanlamlıydı (p0,05).Tomografi değerlendirmesinde, Evan's indeksi, 3. ventrikül indeksi ve ventrikülerskorda postoperatif 3.-30. günlerde azalma anlamlıydı (p0,05),postoperatif 30.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCorrelation Between Findings of Brain Tomography and the Level ofCerebrospinal Fluid?s Nerve Growth Factor in Hydrocephalic InfantsLike in the world, an important neurosurgery problem hydrocephaluspathophysiology and it?s cure can?t certainly solved in Turkey where the social andeconomic conditions aren?t good. The most common diagnostic method used inhydrocephalus is computerized tomography (CT). Based upon the results of the CT,measures like Evan?s index, 3rd ventricule index, cella media index and ventricularscore are done. The most important cure protocol is ventriculoperitoneal shunting. Butsometimes there is suspicion about shunt indication and it?s timing.NGF which is member of neurotropine family, is important in growth,continuing of liveliness, becoming different and regeneration of nerve cells. In cerebralpathologies like hypoxia, ischemia, injury, atrophy that because of old age,hydrocephalus, neuroimmunological illnesses and increased intracerebral pressure;nerve growth factor is seen in blood and cerebrospinal fluid in high dosages.In our study, there were 27 patients with congenital hydrocephalus and who arebetween 0 and 6 months old. In the preoperative and postoperative 3rd-30th dayscerebrospinal fluid (CSF) was taken from patients and CT was taken. With the Elisatechnique NGF was examined in the CSF. CT indexes were calculated. According to theSpearman correlation analyses, any correlation is found between the NGF level in CSFand CT indexes. Increasing of the NGF level in the 3rd day of the postoperative periodcompared to the preoperative period was meaningful (p0,05).