Kafa travmasına bağlı hipofiz yetmezliği gelişiminde apolipoprotein E (Apo E) Polimorfizminin etkilerinin araştırılması
Effects of apolipoprotein E (Apo E) polymorphism on hypopituitarism due tu head trauma
- Tez No: 194041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ÜNLÜHIZARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETAmaç: Travmatik beyin hasarına (TBH) bağlı hipofiz yetmezliği gelişimi son yıllardaüzerinde durulan bir konu haline gelmekle birlikte patogenez henüz aydınlatılmamıştır.Apolipoprotein E (APO E) 3 ayrı izoform (E2, E3,E4) halinde kodlanır ve santral sinirsisteminde sentezlenen primer apolipoproteindir. Kafa travması sonrası nörolojik etki(outcome) ile APO E polimorfizm ilişkisi daha önce gösterilmiştir.Ancak kafa travması sonrası hipofiz yetmezliği gelişimi ve genetik yatkınlık,özellikle APO E polimorfizm ilişkisi, konusunda literatürde bilgi bulunmamaktadır. Buçalışma TBH ve spora bağlı kafa travması sonrası hipofiz yetmezliği gelişimi ile APO Epolimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmak için planlanmıştır.Hasta ve metodlar: Çalışmaya 93 kafa travması geçirmiş kişi (ortalama yaş: 30.61 ±1.25 yıl; 85 erkek, 8 kadın) ve 27 sağlıklı kontrol (ortalama yaş: 29.03 ± 1.70 yıl; 26erkek, 1 kadın) alındı. Kafa travması geçiren 93 kişinin 47'si (%50.5) boksör, 14'ü(%15.1) kick-boksör ve 32'si (% 34.4) trafik kazasına bağlı TBH hastası idi. Çalışmayakatılan tüm bireylerin hipofiz fonksiyonları uygun testlerle değerlendirildi. Boksörgruptan 30 sporcuya üç boyutlu volümetrik hipofiz MR yapıldı. Çalışmaya katılan tümbireylerde Quantitatif Real-Time PCR ile Apo E polimorfizmi analiz edildi.Bulgular: Doksan üç kafa travması geçirmiş bireyden 24 `ünde (%25.8) ön hipofizhormonlarından en az 1 tanesi eksikti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: Although pituitary dysfunction due to traumatic brain injury (TBI) is a wellestablished condition in recent years the possible pathogenesis is still uncovered.Apolipoprotein E (APO E) is coded as three isoforms (E2, E3,E4) and it is the primaryapoliporotein synthesized in central nervous system. The potential association betweenAPO E polymorphism and head injury neurological outcome was demonstratedpreviously.However there is not any study in the literature investigating the associationbetween pituitary dysfunction and APO E polymorphism. Therefore this study wasdesigned to evaluate the possible associations between hypopituitarism due to TBI andsports related head trauma and APO E polymorphism.Patient and methods: Ninety three participants with head trauma (mean age: 30.61 ±1.25 yr; 85 male, 8 female) and 27 healthy controls (mean age: 29.03 ± 1.70 yr; 26 male,1 female) were included. The main causes of head trauma were as follows; 47 boxer(%50.5), 14 (%15.1) kick-boxer and 32 (% 34.4) TBI patients due to traffic accident.Pituitary functions were evaluated in all the participants with appropriate tests. Threedimensional volumetric pituitary MR could be performed in 30 sportsmen from boxergroup. APO E polymorphism was analyzed by using Quantitative Real-Time PCR.Results: Twenty four of the 93 (%25.8) head trauma patient had at least one pituitaryhormone deficiency.