Hentbol, voleybol ve futbol üniversite takımlarının bazı motorik ve antropometrik özelliklerinin başarıya olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparation of effects to succes of motor values and antropometrik characteristics of handball, volleyball and football player university teams
  1. Tez No: 194060
  2. Yazar: MÜGE DUYUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETHENTBOL, VOLEYBOL VE FUTBOL ÜN VERS TE TAKIMLARININ BAZIMOTOR K VE ANTROPOMETR K ÖZELL KLER N N BAŞARIYA OLANETK LER N N KARŞILAŞTIRILMASIMüge DUYUL, Yüksek Lisans TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, 2005Bu çalışmanın amacı Ondokuz Mayıs Üniversitesinde 2004-2005 eğitimdönemi okul takımlarında yer alan sporcularının bazı antropometrik ve fizyolojiközelliklerini araştırmak ve branşlar arasındaki farklılıkları tespit etmek amacıylayapılmıştır. Araştırmaya okul takımlarında aktif olarak oynayan voleybol (n=12),futbol (n=24) ve hentbol (n=10) olmak üzere toplam 46 erkek denek gönüllü olarakkatılmıştır.Çalışmada, skinfold ölçüm aleti ile deneklerin deri kalınlık ölçümleri toplamsekiz vücut bölgesinden alındı (triseps, biseps, subskapula, göğüs, karın,suprailiak, uyluk, baldır). Aerobik kapasiteleri(Cooper Testi), kavrama kuvvetleri,esneklik değerleri, 10-20m.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPARATION OF EFFECTS TO SUCCES OF MOTOR VALUES ANDANTROPOMETRIK CHARACTERISTICS OF HANDBALL, VOLLEYBALLFOOTBALL UNIVERSITIY TEAMSMüge DUYUL, Master ThesisOndokuz Mayıs Üniversity, Samsun, 2005The comparative study was conducted to determine the antropometriccharacteristic, motor values of soccer, volleyball and handball players of school teams inOndokuz Mayıs University. A total of 46 from volleyball (n=12), soccer (n=24) andhandball (n=10) players were studied.Skinfold thickness measurements were taken using skinfold callipers ateight sites (triceps, biceps, subscapular, chest, abdominal, suprailiac, upper leg,lower leg) and the aerobic capacities(Cooper test), hand grip strengths, flexibilities,10-20 sprint times, reactions times and the some antropometric values of subjectswere measured.Values are presented as mean values ± SD. The results were comparedamong the teams using analaysis of one way (ANOVA).