Afyon kocatepe üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksekokulundaki bireysel ve takım sporcularının kemik mineral yoğunluklarının karşılaştırılması
Comparison of bone mineral density of individuals and team sportmen at afyon kocatepe university the school at physical education and sports
- Tez No: 194092
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ixAFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPORYÜKSEKOKULUNDAKİ BİREYSEL VE TAKIM SPORCULARININKEMİK MİNERAL YOĞUNLUKLARININ KARŞILAŞTIRILMASISebiha GÖLÜNÜKBeden Eğitimi ve Spor Ana Bilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri EnstitüsüŞubat - 2007Danışman : Yrd. Doç. Dr. Yücel OCAKBu araştırmada, ``Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor YüksekOkulundaki bireysel ve takım sporcularının kemik mineral yoğunluklarınınkarşılaştırılması'' yapılmıştır. Sporcular kemik mineral taramasına alınmadan öncetaramaya alınmasının uygun olup olmadığı yapılan anketlerle belirlenmiştir.Sporcuların Kemik mineral yoğunluğu ölçümleri Dansitometri cihazıkullanılarak Dual Energy X-Ray Absorbtiometri (DXA) yöntemi ile GE LUNAR DPX-NT, Madison USA cihazıyla iki (L1,L4 ve femur ) bölgede ölçümler yapılmıştır.Ölçümler aynı teknisyen tarafından kör olarak yapıldı. Her iki ölçüm bölgesindegr/cm2 cinsinden ölçülen KMY değerleri, NIHANES/USA referans populasyondeğerlerine göre z-skor olarak analizleri yapılmıştır.Anketten elde edilen veriler SPSS 11.5 paket programında anketler Ki-Karetestinde, kemik mineral ölçümleride Student-T testi kullanılarak yapılmıştır. Anlamlılıkdüzeyi 0.05 olarak belirtilmiştir. Araştırmaya da 60 erkek sporcu katılmıştır.Araştırmaya katılan güreşçilerle, futbolcuların; yaşları, vücut ağırlıkları, milliliksayıları, sigara ve alkol kullanım alışkanlıkları, beslenme alışkanlıkları, vitamin,mineral ve ilaç kullanımları arasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılıkgörülmemiştir (P>0.05).xSporcuların protein ve protein tozu ile karbonhidrat ve karbonhidrat tozukullanımlarının güreşçilerde, futbolculardan daha fazla olduğu görülmüştür. Bu durumistatistiki açıdan da anlamlık ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
xiCOMPARISON OF BONE MINERAL DENSITY OF INDIVIDUAL AND TEAMSPORTMEN AT AFYON KOCATEPE UNIVERSITY THE SCHOOL ATPHYSICAL EDUCATION AND SPORTSSebiha GÖLÜNÜKDEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION AND SPORTSAFYON KOCATEPE UNIVERSITY -HEALTH SCIENCES INSTITUEFebruary 2007Advisor: Assist. Yrd. Doç. Dr Yücel OCAKIn this study, the comparison of bone mineral density of individual and teamsportmen in physical Education and sports academy of Afyon Kocatepe University hasbeen done. Whether it is suitable or not to check up sportmen before bone mineralcheck up is implemented to them has been tried to clarified by questionnaires.Bone mineral density of sportmen have been measured by using dansitometry andGe LUNAR DPX-NT equipment as well as using dual energy X-Ray absorbtimetry(DXA) method in two different parts of body( L1, L4 and Femur).Measuments were taken blindly by the same technician. BDM vaules measured ingr/cm2 in both parts have been analized as z score according to their NIHANES/USAreference population values.Datum fond out in the questionnaire have been obtained using SPSS 11-5 packetprogram and questionnaire have been obtained ki-square test and bone mineral densitymeasurements were gained through studnets-T test. It has beeen determined thatsignifance level is 0,05. 60 male sportmen were participated in the research process.It has been dedicated statistically that there is not a significant diffeence betweenthe ages, body heights, the number of being national, habits of using cigarette andalcohol, eating habits, habits , using vitamins, minerals and medicine of wrestlers andfootballers . (p>0,05)xiiIt has been found out that wrestlers use more protein and protein powder as well asmore carbon-hydrate and carbon-hydrate powder than footballers. This finding issignificant statistically.Smilarly wrestlers? daily training period is longer and number of weekly practice ismore than footballers?. That is a statistically important finding, too.