Beden eğitimi ve spor öğretmenliği ve sınıf öğretmenliği bölümü öğrencilerinin algılanan stres düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
Perceived stress level and coping styles of physical education and sports teaching and classroom teaching students
  1. Tez No: 576201
  2. Yazar: SİNEM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. YÜCEL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ile Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin farklı değişkenlere göre algılanan stres düzeyi ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, 2018-2019 eğitim öğretim yılı Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği (138) ile Sınıf Öğretmenliği (197) Bölümlerinde öğrenim gören toplam 335 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında katılımcıların algıladıkları stres düzeyinin belirlenmesi için“Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği”, stresle başa çıkmada sıklıkla yararlandıkları tarzlarının belirlenmesi için ise“Stresle Başa Çıkma Tutumları Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde non-parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların algıladıkları stres düzeyinin cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiş (p0.05).
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the perceived stress levels of the pre-service teachers and the manner used to cope with stress according to the variables of gender, grade and type of department. A total of 335 students of Afyon Kocatepe University's physical education and sports teaching and primary education departments in 2018-2019 academic year participated in the study. ''Perceived Stress Level Scale'' was performed to determine the perceived stress level of pre-service teachers and ''Scale to Cope with Stress'' was used to determine the strategies they frequently use to cope with stress. At the end of the study, it was found that the perceived stress levels of pre-service teachers showed significant differences according to gender and class variables (p 0.05).