Çocuklarda kaudal prilokain, bupivakain veya ropivakain uygulamasının postoperatif analjezik etkisinin karşılaştırılması
Comparison of caudal prilocaine, bupivacaine and ropivacaine for postoperative analgesia in children
- Tez No: 194136
- Danışmanlar: PROF.DR. SAADET ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ivÖZETHonca M., Çocuklarda kaudal prilokain, bupivakain veya ropivakainuygulamasının postoperatif analjezik etkilerinin karşılaştırılması. HacettepeÜniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanlık Tezi.Ankara, 2006.Kaudal blok, pediatrik anestezide en sık kullanılan analjezik tekniklerdenbirisidir. Bu çalışmanın amacı; çocuklarda postoperatif ağrı tedavisinde kaudalprilokain, ropivakain ve bupivakainin etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Etik kurulizninden sonra, genel anestezi altında ürolojik cerrahi girişim geçiren, 1-7 yaşlarıarasında, ASA I 60 çocuk çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak üç grubaayrıldı. Grup I'e kaudal %1 prilokain 0.5ml.kgâ¯Â¹ cerrahi bitiminden sonra, grup II'ye%0.25 bupivakain 1ml.kgâ¯Â¹ve grup III'e %0.25 ropivakain 1ml.kgâ¯Â¹ anesteziindüksiyonundan sonra uygulandı. Anestezi süresince hastaların hemodinamikparametreleri (sistemik kan basıncı, kalp hızı, periferik oksijen saturasyonu) vefentanil ihtiyaçları kaydedildi. Anesteziden derlenme sonrasında, hastaların 15.dk,30.dk, 1., 2., 4. ve 6. saatlerdeki hemodinamik parametreleri, ağrı ve sedasyonskorları kaydedildi. Ağrı CHEOPS ve sedasyon 5 nokta sedasyon testiyledeğerlendirildi. Tek yönlü ANOVA, Kruskal-Wallis , Mann-Whitney U, ki-kare veTukey testi istatistiksel analiz için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTHonca M., Comparison of caudal prilocaine, bupivacaine and ropivacaine forpostoperative analgesia in children. Hacettepe University Faculty of Medicine,Thesis in Anethesiology and Reanimation. Ankara, 2006.Caudal epidural block is one of the commonest analgesic techniques used in pediatricanaesthesia. The aim of the study was to compare the effect of prilocaine,bupivacaine and ropivacaine in children for postoperative pain management with thistechnique. Following ethics committee approval, 60 ASA I children, between 1 and 7years of age scheduled for urologic operation with general anaesthesia, wererecruited. The patients were randomly allocated into three groups. Group I receivedcaudal prilocaine 1% 0.5 ml.kgâ¯Â¹ after operation, group II received 0.25 % 1ml.kgâ¯Â¹bupivacaine and group III received 0.25 % 1ml.kgâ¯Â¹ ropivacaine after induction ofanesthesia. During anaesthesia, hemodynamic parameters (systemic blood pressure,heart rate, peripheral O2 saturation) and fentanyl requirements were recorded.Haemodynamic parameters, sedation and pain scores were recorded at 15 and 30min, 1, 2, 4 and 6 hours following recovery from anaesthesia. Pain was evaluated byCHEOPS and sedation with a five point sedation test. One- way ANOVA, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U test, X² test and Tukey test were used for statisticalanalysis.