Çocuklarda alt üriner sistem semptomlarının değerlendirilmesinde işeme bozukluğu semptom skoru ile işeme günlüğünün karşılaştırılması
  1. Tez No: 194135
  2. Yazar: NECMİ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEKGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETİşeme bozukluğu çocukluk çağında sık görülen kimi zaman ciddi sorunlarayolaçabilen ve aynı zamanda hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Buçalışmada işeme bozukluğunun tanı ve tedavisi sürecinde kullanılan işemebozuklukları semptom skoru ile işeme günlüğünü karşılaştırmalı olarak, diğeryardımcı tanı araçlarını ve tedavi sonuçlarını etkileyen faktörleri değerlendirdik.Öncelikli olarak işeme bozuklukları semptom skorunun işeme günlüğü yerinekullanılıp kullanılmayacağı sorusunu cevaplamaya çalıştık.Hacettepe Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı'nda Aralık 2005 ile Eylül 2006tarihleri arasında ortalama yaşları 6.9±1.8, 31 kız ve 9 erkek çocuğu olmak üzeretoplam 40 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan hastalar ilk başvuru ve izlemsüresince aynı hekimler tarafından değerlendirilmiştir. Tüm hastalara kişiselözelliklerini ve aile yapısını irdeleyen anket formu doldurulmuştur. İlk başvuru veizlemde hastalardan İT, İK, üroflovmetri, PMR, YDKG, İBSS ve işeme günlüğüistenmiştir. Üroterapi ve antikolinerjiklerden oluşan standart bir tedavi protokolusonrası tüm olgular bir yukarıda belirtilen yöntemleri kullanarak tekrardeğerlendirmeye alınmış ve kullanılan değerlendirme yöntemlerinin etkinliklerikarşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Aile yapısı, tuvalet eğitimi, kardeş sayısı, gebelik, bebeklik dönemi gibiparametreler tanı ve tedavi sürecine etkinliği açısından istatiksel olarak anlamlıbulunmamıştır. İşeme bozukluğu İYE, VUR ve inkontinans birlikteliği literatürleuyumlu olduğu görüldü. Üroflovmetri akım eğrileri ile hastalık tipi ve tedavisonuçlarına anlamlı etki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYVoiding dysfunction is common at the early stages of chilhood and can causeserious problems. At the same time, it can affect quality of life. In this study, wehave made comparative evaluation of VDSS and voiding diary, the otherinvestigation tools and the factors that affected the treatment results during diagnosisand observation of voiding dysfunction. Our main was to see if VDSS questionnairecould substitute voiding diary.At Hacettepe University department of Urology, between December 2005and September 2006 average age 6.9±1.8, 31 female and 9 male children; in total 40patients, were taken under evaluation for lower tract symptoms. All patients wereobserved by the same doctors at their initial application and throughout observationstages. All patients have filled in a questionnaire about their self characteristics andtheir family structure. During the initial application and throughout observation, allpatients were asked to provide the following: UA, UC, uroflowmetry, PVR, KUB,VDSS and voiding diary. After standart therapy protocol including Uroterapy andanticholinergics, all cases were evaluated again for the reliability of investigationtools.Such parametres e.g. family structure, toilet education, number of brothersand sisters, pregnancy, infancy were found statistically insignificant parametres dueto their impact on diagnosis and treatment. Voiding dysfunction together withUTI(%32.5), VUR(%17.5) and incontinance (%85) were seen consistent withliterature. Uroflowmetry flow curve, type of illness and treatment results wereinsignificant.