Kronik prostatik/kronik pelvik ağrı sendromunda nitrik oksitin rolü ve gabapentinin etkinliği
The role of nitric oxide in the chronic prostatitis chronic pelvic pain syndrome and the role of gabapentin in the treatment
  1. Tez No: 194137
  2. Yazar: OĞUZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FAZIL TUNCAY AKİ, PROF.DR. A. HALUK ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kronik Prostatit/Kronik Pelvik Ağrı Sendromu (KP/KPAS) hayat kalitesiniileri derecede bozan ve etiyopatogenezi henüz netleşmemiş klinik bir durumdur.KP/KPAS etiopatogenezinde nitrik oksitin rolünü araştırmak ve Gabapentin'inKP/KPAS hastalarında etkinliğini göstermek amacıyla bu çalışma yapılmıştır.Hastalar ve YöntemYaş ortalaması 41.5 (19-59 yaş arası) olan Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH)kriterlerine göre KP/KPAS Tip 3a ve 3b tanısı alan 61 hasta çalışmaya dahil edildi.Tedavi öncesi hastalara50 mg sildenafil almaları ve 0, 30 60 ve 120. dakikadahissettikleri ağrının şiddetini görsel ağrı skalasına (VAS) kaydetmeleri istendi.Otuzdört hasta Sildenafil almayı kabul etti. İzleme uyan 56 hastanın sonuçlarıdeğerlendirildi. Hastalara 900 mg/gün den başlamak üzere 2400 mg/a kadararttırılarak gabapentin tedavisi verildi. Hastalar tedaviye verdikleri cevaba görebelirgin iyileşme gösterenler ve diğerleri olarak ikiye ayrıldı.SonuçlarSildenafil verilmesi sonrasında hastaların ağrılarındaki artışta farklılıksaptanmadı (p=0.136). NIH kriterlerine göre Tip 3a olarak belirlenen hastaların 0.dakika 30. dakika 60 dakika ve 120. dakika VAS değerleri 2.181, 2.909, 3.909 ve4.272 olarak saptandı. Artış belirgin olmakla birlikte istatistiksel anlam gözlenmedi(p=0.063).
Özet (Çeviri)
Chronic Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome (CP/CPPS) is a clinicalentity with unclear etiopathogenesis that seriously affects the quality of life. Thisstudy has been constructed to investigate the role of the nitric oxide in theetiopathogenesis of CP/CPPS and the efficacy of Gabapentin in the treatment of theCP/CPPS.Patients and Methods61 men with the mean age of 41.5 years (19-59) having the diagnosis ofCP/CPPS Type 3a and 3b according to the National Institute of Health (NIH) criteria,enrolled in the study. Before the administration of gabapentin, patients are asked totake 50 mg of Sildenafil orally and record their sensation of pain at 0th, 30th, 60th and120th minute to the visual analog scale. Thirty four patients accepted to take theSildenafil. The results of the 56 patients who followed the treatment modality havebeen investigated. Gabapentin administered to the patients with increasing dosesfrom 900 mg/day to 2400 mg/day. Patients have been divided according to theresponse to the treatment as marked improvement group and the others.ResultsAfter administration of Sildenafil there were no statistical difference in thepain scores (p=0.136). According to the NIH criteria Type 3a patients? pain scores atthe baseline, 30th 60th and 120th minute were 2.181, 2.909, 3.909 and 4.272respectively. There was a marked but not statistically different increase in the painscores.