Aeromonas salmonicida ile enfekte edilen gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)patolojik bulguların incelenmesi
- Tez No: 194156
- Danışmanlar: PROF.DR. NURSAL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETBu araştırma ile deneysel Furunkülozis'inAeromonas salmonicidaintraperitoneal yol ve immersiyon yöntemiyle oluşturulması, makroskobik vemikroskobik bulguların incelenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaç için, 50 adet denemegrubu, 15 adet kontrol grubu olmak üzere toplam 65 adet, 155 ± 15 g ağırlığında, 20-25 cm büyüklüğünde gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)kullanıldı. İntraperitoneal yolla oluşturulan enfeksiyonda (1. Grup) 25 adet balığa3x105 hücre/ml olacak şekilde 0,1 ml bakteri inokulatı verildi. İmmersiyonyöntemiyle uygulama yapılan diğer gruptaki (2. Grup) 25 adet balık, 3x105 hücre/mlolacak şekilde 3 ml bakteri inokulatı verilen 30 l suda 1 saat bekletildi. Aynıuygulama 3 gün sonra tekrar edildi. Kontrol grubundaki 15 balığa ise 0,1 ml serumfizyolojik intraperitoneal olarak verildi. Birinci grupta ilk ölüm, uygulamanın 6.gününde, 2. grupta ise 7. gününde meydana geldi ve kalan 7 balık (3 adet 1. grup, 4adet 2. grup) uygulamanın 31. gününde ötenazi edildi. Bu balıkların sistemiknekropsileri yapıldı, makroskobik ve mikroskobik bulgular değerlendirildi .Her iki deneme grubunda da hastalığın kronik formu şekillendi. Balıklarda klinikve makroskobik olarak, iştahsızlık, derinin renginde koyulaşma, yüzme bozuklukları,dorsal, ventral ve pektoral yüzgeçlerin tabanında kanamalar, operkulumundankuyruk yüzgecine kadar uzanan bölgede; bazı balıklarda yaygın, bazı balıklarda iseyer yer olmak üzere pullarda dökülmeler dikkati çekti.Her iki deneme grubunda, mikroskobik olarak, kaslarda, solungaçlarda, kalpte,midede, pilorik keselerde, bağırsaklarda, böbreklerde ve dalakta yangısal bir yanıtgörülmeksizin bakteri kümeleri; kaslarda erime nekrozları; dalakta lenfoid dokudanekrozlar; böbrekte hematopoietik doku hücrelerinde azalma; solungaçlarda ödem,hiperplazi ve telangiektazi saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis research was carried out to constitute experimental furunculosis withAeromonas salmonicida using intraperitoneal route and immersion method, as wellas to investigate macroscopic and microscopic findings. For this reason, a total of 65(50 experimental and 15 control) rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum,1792) (weight 155 ± 15 g and 20-25 cm in size) were used. Aeromonas salmonicidaat a concentration of 3x105 cfu/ml ( 0,1 ml per fish) was intraperitoneally injected totwenty five fish (first group). Another group (second group) were immersed into 30 lwater inoculated with 3 ml of bacterial inoculum (3x105 cfu/ml) for one hour. Thesame application was repeated after three days. Sterile saline solution (0,1ml/fish)was intraperitoneally injected to control group. The first deaths were observed on the6th day of application in the first group and on the 7th day of the second group. Theremaining alive fish were killed on the 31st day of application (7 fish- 3 fish firstgroup, 4 fish second group). The death and euthanasied fish were necropsied,macroscopic and microscopic findings were evaluated.The chronic form of disease was observed in both groups. Anorexie, darkeningin the skin, irregular swimming, hemorrhage at the dorsal, ventral and pectoral baseof fins were the main clinic and macroscopic findings. However, in some fish,diffused or focal scale eruption on the dermis from operculum to caudal fin wereobserved.Microscopically, foci of bacteria with no inflammatory response were observedespecially in the muscles, gills, heart, stomach, pyloric caeca, intestines, kidney andspleen , in both of experimental groups. In addition, liquefactive necrosis in themuscles, reduction in the lymphoid cells of hematopoietic tissue of kidney, oedema,hyperplasia and telangiectasi in the gills were determined.