Deneysel olarak aeromonas salmonicidae ile enfekte edilen gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) bazı hematolojik parametreler
  1. Tez No: 66225
  2. Yazar: NURGÜL DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
V. ÖZET Bu çalışma; deneysel olarak Aeromonas salmonicida inokulatı ile enfekte edilen gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) kan hücrelerinin morfolojik yapısında meydana gelebilecek değişiklikleri, eritrosit ve lökosit sayısında, eritrosit sedimantasyon hızında, hematokrit ve hemoglobin değerlerinde meydana gelebilecek değişiklikleri ortaya çıkarmak için yürütülmüştür. Bu amaçla bu çalışmada 8 sağlıklı balık pilot çalışma için, 14 sağlıklı balık ise deneysel çalışma için kullanılmıştır. Balıklar 140-165 gr. ağırlığında ve 24-29.5 cm uzunluğundadır. 7 deneme balığı 0.1 mi. Aeromonas salmonicida inokulatı (5x1 05 hücre/ml) ile enfekte edildi ve 7 balık ise kontrol grubu olarak tutuldu. Kontrol ve deneme gruplarından 15 günlük deneme süresince birer balıktan kan numunesini elde etmek için kuyruk kesilerek 7 defa örnek alındı. A.salmonicida'run i. m. enjeksiyonu gökkuşağı alabalıklarının kanında eritrosit sayısını, hemoglobin ve hematokrit değerlerini düşürürken eritrosit sedimantasyon hızını yükseltmiştir. A.salmonicida bakterisinin lökositolitik aktivitesi lökositlerin sitoplazmasında erimeye ve sayılarının düşmesine neden olmuştur. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study some routine haematological technique already exist in human medicine, has been carried out to determine as to whether any changes in the morphologie of blood cells, erythrocyte and leucocytes counts, haematocrit value, haemoglobin estimation and erythrocyte sedimentation rate in the experimentally infected rainbow trouts (Oncorhynchus mykiss) blood by using Aeromonas salmonicida inoculate. For this purpose 8 healthy fish for pilot works and 14 healthy fish for main research works were used in this study. Fish were 140-165 gr. in weight and 24-29.5 cm in lenght. Seven healthy fish were inoculated by 0.1 ml. A. salmonicida inoculate (5.105 c/ml) and 7 healthy fish were kept as a control group during the 15 days experimental period. One fish were sacrificed from control and enjected fish groups, to obtain fish blood samples by cutting off caudal fin for 7 times during the experimental period. Intra muscular enjection of Aeromonas salmonicida in rainbow trout induced while reduction of erytrocyte counts, haematocrit value and haemoglobin estimation, but increased erytrocyte sedimentation rate. Leucocytolytic activity of the A.salmonicida induced lysis in the cytoplasma of the leucocytes and reduction of leucocte counts. 50