Aeromonas salmonicida ile enfekte edilen gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) patolojik bulguların incelenmesi
Investigation of pathologic findings infected with Aeromonas salmonicida in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)
  1. Tez No: 164714
  2. Yazar: AHMET AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURSAL METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
43 ÖZET Bu araştırma Aeromonas salmonicida ile deneysel Furunkülozis'in intraperitoneal yol ve immersiyon yöntemiyle oluşturulması, makroskobik ve mikroskobik bulguların incelenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaç için, 50 adet deneme grubu, 15 adet kontrol grubu olmak üzere toplam 65 adet, 155 ± 15 g ağırlığında, 20- 25 cm büyüklüğünde gökkuşağı alabalığı {Oncorhynchııs mykiss Walbaum, 1792) kullanıldı, intraperitoneal yolla oluşturulan enfeksiyonda (1. Grup) 25 adet balığa 3xl05 hücre/ml olacak şekilde 0,1 mi bakteri inokulatı verildi. İmmersiyon yöntemiyle uygulama yapılan diğer gruptaki (2. Grup) 25 adet balık, 3xl03 hücre/ml olacak şekilde 3 mi bakteri inokulatı verilen 30 1 suda 1 saat bekletildi. Aynı uygulama 3 gün. sonra tekrar edildi. Kontrol grubundaki 15 balığa ise 0,1 mi serum fizyolojik intraperitoneal olarak verildi. Birinci grupta ilk ölüm, uygulamanın 6. gününde, 2. grupta ise 7. gününde meydana geldi ve kalan 7 balık (3 adet 1. grup, 4 adet 2. grup) uygulamanın 31. gününde ötenazi edildi. Bu balıkların sistemik nekropsileri yapıldı, makroskobik ve mikroskobik bulgular değerlendirildi. Her iki deneme grubunda da hastalığın kronik formu şekillendi. Balıklarda klinik ve makroskobik olarak, iştahsızlık, derinin renginde koyulaşma, yüzme bozuklukları, dorsal, ventral ve pektoral yüzgeçlerin tabanında kanamalar, operkulumundan kuyruk yüzgecine kadar uzanan bölgede; bazı balıklarda yaygın, bazı balıklarda ise yer yer olmak üzere pullarda dökülmeler dikkati çekti. Her iki deneme grubunda, mikroskobik olarak, kaslarda, solungaçlarda, kalpte, midede, pilorik keselerde, bağırsaklarda, böbreklerde ve dalakta yangısal bir yanıt görülmeksizin bakteri kümeleri; kaslarda erime nekrozları; dalakta lenfoid dokuda nekrozlar; böbrekte hematopoietik doku hücrelerinde azalma; solungaçlarda ödem, hiperplazi ve telangiektazi saptandı.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY This research was carried out to constitute experimental furunculosis with Aeromonas salmonicida using intraperitoneal route and immersion method, as well as to investigate macroscopic and microscopic findings. For this reason, a total of 65 (50 experimental and 15 control) rainbow trout {Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) (weight 155 ± 15 g and 20-25 cm in size) were used. Aeromonas salmonicida at a concentration of 3xl03 cfii/ml (0,1 ml per fish) was intraperitoneal^ injected to twenty five fish (first group). Another group (second group) were immersed into 30 1 water inoculated with 3 ml of bacterial inoculum (3x1 0J cfii/ml) for one hour. The same application was repeated after three days. Sterile saline solution (0,1 ml/fish) was intraperitoneally injected to control group. The first deaths were observed on the 6th day of application in the first group and on the 7th day of the second group. The remaining alive fish were killed on the 31s1 day of application (7 fish- 3 fish first group, 4 fish second group). The death and euthanasied fish were necropsied, macroscopic and microscopic findings were evaluated. The chronic form of disease was observed in both groups. Anorexie, darkening in the skin, irregular swimming, hemorrhage at the dorsal, ventral and pectoral base of fins were the main clinic and macroscopic findings. However, in some fish, diffused or focal scale eruption on the dermis from operculum to caudal fin were observed. Microscopically, foci of bacteria with no inflammatory response were observed especially in the muscles, gills, heart, stomach, pyloric caeca, intestines, kidney and spleen, in both of experimental groups. In addition, liquefactive necrosis in the muscles, reduction in the lymphoid cells of hematopoietic tissue of kidney, oedema, hyperplasia and telangiectasi in the gills were determined.