Çemen otu (Trigonella foenum-graecum L.) ve siyah hardal (Brassica nigra) tohumları ile defne (Laurus nobilis) yaprağı özütlerinin gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) bağışıklık yanıtı ve büyüme performansı üzerine etkileri
Effects of fenugreek (Trigonella foenum graecumL.), black mustard (Brassica nigra) seeds and laurel (Laurus nobilis) leaves extract on immune response and growth performance in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 737774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, çemen otu (Trigonella foenum-graecum L.) ve siyah hardal (Brassica nigra) tohumları ile defne (Laurus nobilis) yaprağının sulu metanolik özütlerinin gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansına etkileri, bazı bağışıklık sistemi parametrelerine etkileri ile IL-1β, IFN-1, TGF-β ve TNF-α gen ekspresyon seviyelerine olan tesirleri ile Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri ve Aeromonas salmonicida patojenlerine maruz bırakıldıklarında yaşama oranına etkileri araştırılmıştır. Çalışmada her bir tanka 25 adet balık stoklanmış ve her bir doz için 3 ayrı tekerrür kullanılmıştır. Çalışma süresince balıklar spreyleme yoluyla yeme ilave edilmiş olan her bitki özütü için 3 ayrı doz içeren yem grubu (0,1 g/kg; 1 g/kg; 5 g/kg) ve kontrol (0 g/kg) ile 45 gün boyunca günde 3 defa doyana kadar beslenmişlerdir. Her 15 günde bir örnekleme yapılarak öncelikle tüketilen yemler ile balık ağırlık tartımları yapılmış ve yem değerlendirme oranı (YDO), spesifik büyüme oranı (SBO) ve ağırlık kazanımları (AK) tespit edilmiştir. Akabinde kan ve doku örnekleri alınarak süperoksit radikal salınımları (NBT), lizozim (LYS) ve myelopreksidaz (MPO) aktiviteleri gibi humoral bağışıklık yanıtları ile sitokin gen ekspresyonları araştırılmıştır. Çalışmanın sonunda balıklara intraperitonal olarak Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri ve Aeromonas salmonicida enjekte edilmiş ve 10 gün boyunca balıkların hayatta kalma oranları (HKO) tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kontrole grubuna kıyasla özüt içeren grupların tümünde büyüme performansı parametrelerinde önemli ölçüde farklılık görülmemiştir (P>0,05). NBT sonuçlarına bakıldığında 15. günde en fazla artış D5 grubunda görülmüş fakat sadece Ç0,1 grubu ile önemli istatistiksel fark bulunmuştur (P0,05). Lizozim aktivitesinde tüm örnekleme zamanlarında gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (P>0,05). Myeloperoksidaz aktivitesinde ise 15. günde SH1 grubu sadece SH5 ve D5 gruplarıyla benzerlik gösterirken diğer gruplara kıyasla önemli derecede artış göstermiş (P0,05). IL-1β, IFN-1, TGF-β ve TNF-α gen ekspresyon seviyelerine bakıldığında böbrek ve dalaklarda farklı örnekleme günlerinde farklı gruplarda kontrole kıyasla dikkat çekici artış tespit edilirken yine farklı örnekleme günlerinde farklı gruplarda kontrol grubuna kıyasla gen ekspresyon seviyelerinin kayda değer şekilde daha düşük çıktığı belirlenmiştir (P0,05). En düşük hayatta kalma oranı ise diğer gruplardan önemli derecede farklı şekilde D0,1 grubunda tespit edilmiştir (P0,05). Tüm bu sonuçlara bakıldığında defne yaprağının (Laurus nobilis) metanolik özütünün yeme 0,1 g/kg oranında eklenmesinin bağışıklık uyarıcı olarak etkili olmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte farklı oranlarda kullanılan bazı bitki özütlerinin bağışıklık uyarıcı olarak kullanılabilir olduğu tespit edilmiştir. Gen ekspresyon seviyelerinin yüksek olarak bulunmasıyla birlikte düşük ölüm oranları göstermesi çemen tohumunun metanolik özütünün 1 g/kg ve 5 g/kg oranlarında yemlere ilave edilmesinin bağışıklığı artırdığı sonuçlarına varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of aqueous methanolic extracts of seeds of fenugreek (Trigonella foenum-graecum L.) and black mustard (Brassica nigra), and leaves of laurel (Laurus nobilis) on growth performance, some immune parameters, IL-1β, IFN-1, TGF-β ve TNF-α gene expressions levels, and survival rate after challenging with Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri and Aeromonas salmonicida pathogens were investigated in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). In the study, 25 fish were reared in each tank and each dose consisted of three replicates. During the study, the fish were fed 3 times a day ad libitum with feeds that contain 3 different doses for each plant extract (0.1 g/kg; 1 g/kg; 5 g/kg) which were added into the feed by spraying and control feed (0 g/kg) for 45 days. Sampling was carried out every 15 days and during the sampling, first, the fish along with the feed were weighed, and feed conversion ratio (FCR), specific growth rate (SGR), and weight gains (WG) were determined. Subsequently, humoral immune responses such as superoxide radical releases (NBT), lysozyme (LYS), and myeloperoxidase (MPO) activities and cytokine gene expressions were investigated by taking blood and tissue samples. At the end of the study, the fish were injected intraperitoneally with Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri, and Aeromonas salmonicida, and the survival rates (SR) of the fish for 10 days were determined. As a result, there was no significant difference in growth performance parameters in all extract-containing groups compared to the control group (P>0.05). Considering the NBT results, the highest increase was observed in the D5 group on the 15th day, but a statistically significant difference was found only with the Ç0.1 group (P0.05). There was no significant difference between groups in terms of lysozyme activity in all sampling times (P>0.05). Regarding the myeloperoxidase activity, on the 15th day, while the SH1 group showed similarity only with SH5 and D5 groups, it showed a significant increase compared to other groups (P0.05). When the gene expression levels of IL-1β, IFN-1, TGF-β, and TNF-α were examined, it was observed that there were remarkable increases in kidney and spleen in different groups compared to the control group in different sampling times, while the gene expression levels were also determined to be significantly lower in different groups compared to the control group in different sampling times (P0.05). The lowest survival rate, on the other hand, was found to be in the D0.1 group which was significantly different from other groups (P0.05). All these results suggest that the addition of aqueous methanolic extract of laurel (Laurus nobilis) leaf into the feed at the rate of 0.1 g/kg is not effective as an immunostimulant. However, it was determined that some plant extracts used at different rates can be used as immunostimulants. It can be concluded that the addition of aqueous methanolic extract of fenugreek seeds to the feed at the rates of 1 and 5 g/kg increases the immunity, based on the high gene expression levels and low mortality rates determined in this study.