Farklı gruplarda aerobik antrenmanın antioksidan parametreler üzerine etkisi
The effects of aerobic training in different groups on antioxidant parameters
- Tez No: 194159
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA VAROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Orta ve ileri yaşlı erkeklerde aerobik ve anaerobik tipteki iki farklı kronik egzersizin kan MDA düzeyi ve bazı antioksidan maddeler üzerindeki olası etkileri ve bunun yaşla ilişkisini araştırmak, aynı zamanda akut egzersizin antioksidan enzim aktivitelerine yanıtını da incelemektir.Gereç ve Yöntem: Katılımcılar orta yaş (40-60 yaş) ve ileri yaşdaki (65 yaş ve üstü) sporcu erkek gönüllü gruplarından oluştu. Her grupta dokuzar uzun mesafeci atlet, dokuzar sprinter ve 18 sedanter olmak üzere toplam 54 denek vardı. Basamaklı artan yüklenme yöntemine göre yapılan tüketici egzersiz öncesi ve sonrası alınan kan örneklerinde SOD (Süperoksid dismutaz), CAT (Katalaz); MDA (Malondialdehid), PON1 (Paraoksonaz) aktiviteleri incelendi.Bulgular: Kronik aerobik antrenman ve akut tüketici egzersizin incelenen MDA seviyesi ve antioksidan parametreler üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edildi. Aerobik ve anaerobik egzersiz yapan orta ve ileri yaş gruplarınnda kan bazal MDA seviyesi ve antioksidan enzim aktivite değerleri için anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0.05).Sonuç: Max VO2 değerleri anlamlı olarak daha yüksek olmasına karşın (p ? 0.001), sporcu grupların kan MDA seviyeleri ve antioksidan enzim aktiviteleri kontrol gruplarından anlamlı olarak farklı değildi (p>0.05). Aerobik antrenmanın antioksidan sistem üzerinde anaerobik antrenmana göre anlamlı olmasa da daha olumlu bir etki gösterme eğilimi gözlendi. Sporcu grupların akut tüketici egzersize verdikleri yanıtlar anlamlı olmasa da kronik etkiye benzer bir nitelik gösterdi. Her iki yaş grubundaki kontroller arasında belirtilen kan parametreleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamasının yanı sıra, yaşla incelenen kan parametreleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to assess the possible effects of chronic training on blood MDA levels and antioxidative parameters in middle aged and older men and then to search the relations between these effects and age. An additional purpose of this study is to examine the exhaustive exercise response of antioxidative parameters.Materials and Methods: Volunteers (n=54) consisted of two groups aged 40-60 years, and above 65 years, with nine subject subgroups of sprinters, long distance runners and sedentary controls, respectively. Blood samples were collected at rest and following exhaustive exercise. SOD (Superoxide dismutase), CAT (Catalase); MDA (Malonedialdehyde), PON1 (Paraoxonase) levels were evaluated.Results: No significant effect of chronic aerobic training and exhaustive exercise on MDA levels and antioxidative parameters were observed. Also, no significant differences between age groups on aerobic or anaerobic training in terms of blood basal MDA levels and antioxidative parameters were present.Conclusions: Although Max VO2 levels of aerobic and anaerobic training athletes in both age groups were significantly higher than those of the controls, blood MDA levels and antioxidative parameters were not significiantly different among those groups. The effects of aerobic training tended to be more positive than that of anaerobic training, without being significiant. The responses for exhaustive exercise in athlete groups were again similar. There were no significiant differences in terms of blood parameters between control groups of each age group. Furthermore, no significiant relationships between age and MDA levels or antioxidative parameters were obtained.