İnsanlarda ve sığırlarda borrelia burgdorferi infeksiyonu'nun ELISA yöntemiyle tanısı
  1. Tez No: 194160
  2. Yazar: SERTEN TEKBIYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METE EYİGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Lyme hastalığı B. burgdorferi sensu lato tarafından oluşturulan vektör kaynaklımultisistemik bir hastalıktır. Amerika, Avrupa ve Asya'da rapor edilmiş artropod kaynaklıhastalıkların başında gelmektedir.Bu çalışmada, Lyme hastalığı açısından risk grubu olan insanlardan ve sığırlardan eldeedilen serum örnekleri B. burgdorferi IgG antikoru yönünden ELISA testi ile tarandı. Buamaçla, Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi akademik personel ve öğrencileri,Aydın ili çevresindeki serbest veteriner hekim, hayvan bakıcıları ve kasaplardan elde edilentoplam 65 adet insan serumu ve Aydın ili çevresindeki altı hayvancılık işletmesinden eldeedilen toplam 81 adet sığır serumu ELISA testi yardımı ile B. burgdorferi IgG antikoryönünden incelendi.ELISA testi sonucunda 65 adet insan serumu B. burgdorferi IgG antikor varlığıbelirlenemezken, 81 adet sığır serumunda B. burgdorferi IgG antikor pozitifliği % 58.02olarak saptanmıştır.Sonuç olarak, bu çalışmadaki örneklerin sayısının arttırılarak moleküler yöntemlerlede doğrulanmasıyla bölgemizde B. burgdorferi seroprevalansını saptama açısından dahayararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lyme disease is a vector borne multisystemic disease caused by the bacteria B.burgdorferi sensu lato. It is now the most commonly reported arthropod-borne disease in theUS , Europe and in Asia.In this study, serum samples obtained from risk group people and cattle were tested forB. burgdorferi-IgG antibodies by ELISA. For this purpose, 65 serum samples obtained fromAdnan Menderes University academic staff and students, veterinarians, animal guards andbutchers in Aydın and its around and 81 serum samples obtained from 6 farms in Aydın andits provinces were tested by ELISA for B. burgdorferi- IgG antibodies.NoIgG antibodies were detected from 65 human sera; however, B. burgdorferi-IgG antibodypositivity were determined as 58.02 % in 81 cattle sera.In conclusion, it will be better to designed conduct a new study with large sample sizeand with sensitive and specific diagnose methods in order to determine were preciseprevalence of the Lyme Disease in human and cattle population.